in

SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir?  

Okuma alışkanlığı kazanmış pek çok vatandaş SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir sorularına yanıt arıyor. Bu okuma tekniğini alışkanlık haline getirmek bir şeyi ayrıntılı olarak okumanız gerektiğinde her seferinde kullanın. İlk olarak, beş adımı kullanma alışkanlığı kazanmak için kendinize fazladan zaman tanıyın ve öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla veya meslektaşlarınızla tartışmak için fırsatlar arayın. Peki, SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir? İşte, SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir sorularının detaylı yanıtları… 

SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir soruları pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Bilindiği üzere SQ3R, okuma materyallerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış aktif bir okuma alıştırmasıdır. Okuduğunuz her şeyi hatırlamak her zaman bir problemdir. Bu yöntemi kullanmak için bir kalem ve biraz kağıt bulundurmanız gerekecektir. Peki, SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir? İşte, SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir sorularının detaylı yanıtları… 

SQ3R tekniği nedir, örnekleri nelerdir?  

Günümüzde her türlü okuma materyallerine erişmek çok kolay. Bir akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa e-kitap okuyucu olarak, onları rahatlıkla ve her an kullanabileceğiniz gibi, basılı bir materyal okumak istiyorsanız ertesi gün alacağınız şekilde kitabın siparişini online hemen verebiliyorsunuz. İnsan faktörü devreye girince işin iç yüzü değişiyor. Okuduğumuz her yazıyı hatırlıyor olsak ne muhteşem olurdu! 1940’larda, şimdiki gelişmiş hafıza tekniklerinin o zamanki emekleme dönemine şahit oluyoruz. SQ3R tekniği bu durumun o yıllardaki en iyi örneklerinden biridir. SQ3R teknikleri ortaya sürüldüğünde büyük bir değişim yaşandığını tahmin edebilirsiniz. Peki, nedir bu SQ3R tekniği? 

“SQRRR” veya kısa yazılışı olan “SQ3R”ın açılımı ‘Survey, Question, Read, Recite, Review’ şeklindedir. Bu adımların Türkçe açılımı ise ‘Araştır, Sorgula, Oku, Anlat, Yeniden gözden geçir’ şeklinde sıralanmaktadır. Bu yöntem 1946 yılında bir eğitim psikoloğu olan Francis Pleasant Robinson tarafından yayınlanan ‘Etkili Çalışma (Effective Study)’ isimli kitabında ortaya attığı beş adımlık bir anlayarak okuma yöntemidir. Tekniğin başlangıçta üniversite öğrencileri için geliştirilmiş olmasına rağmen, önerilen adımların ortaokul ve lise öğrencileri için de son derece kullanışlı olduğu görülmüştür. Yöntem halâ dünyanın çeşitli yerlerindeki okullarda ve sınıflarda, okuduklarını daha iyi anlamak amaçlı olarak kullanılmaktadır. SQ3R adımlarını takip ederek zamanınızı en uygun belgeyi okuyarak geçirmenizi, o belgenin doğru kısımlarını doğru ayrıntı seviyesinde çalışmanızı, uzun vadede hatırlayabileceğinizi, yeni bilgileri mevcut bilgilerle bütünleştirmenizi ve zihninizdeki bilgileri sabitlemenizi sağlamaktadır. SQ3R tekniğinde önerilen adımları hiyerarşik olarak şu şekilde yazabiliriz. SQ3R Tekniğinin Adımları: Araştırın, Sorgulayın, Okuyun, Anlatın, Yeniden Gözden geçirin. 

Anket : SQ3R’nin ilk adımı, bölüm araştırmasıdır. Anket , bir şeyin düzenini gözlemlemek ve nasıl inşa edildiği hakkında bir fikir edinmek anlamına gelir. Bölümün üzerine gelin ve başlıkları ve altyazıları izleyin, grafikleri inceleyin ve genel düzende zihinsel bir not alın. Bu bölümün araştırması, yazarın en önemli gördüğü şey hakkında bir fikir verir. Bölümü araştırdıktan sonra okuma ödevi için zihinsel bir çerçeveye sahip olacaksınız. Kalın veya italik olan sözcükleri not alın.  

Soru : Öncelikle, kaydettiğiniz bölümlerin başlıklarını ve kalın (veya italik) kelimeleri ele alan soruları yazınız.  

Oku : Şimdi aklında bir çerçeve var, daha derin bir anlayış için okumaya başlayabilirsiniz. En başından başlayın ve bölümü okuyun, ancak siz devam ettikçe kendiniz için ek örnek test sorularını durdurun ve not alın. Neden böyle? Bazen şeyler okuduğumuz kadar mükemmel bir anlam ifade eder, ama hatırlamaya çalıştığımız gibi, daha sonra pek de anlamlı değildir. Oluşturduğunuz sorular kafanızdaki bilgilerin “yapışmasına” yardımcı olur. Yazdığınız sorunun, öğretmenin gerçek test soruları ile eşleştiğini de görebilirsiniz!  

Okumak : Belirli bir pasajın ya da bölümün sonuna ulaştığınızda, yazdığınız soruları kendiniz sorgulayın. Kendi sorularınızı cevaplayacak kadar iyi malzeme biliyor musunuz? Kendinize yüksek sesle okumak ve cevaplamak iyi bir fikirdir. Bu, işiten öğrenciler için harika bir öğrenme stratejisi olabilir.  

İnceleme : En iyi sonuçlar için, SQ3R’nin gözden geçirme adımı diğer adımlardan bir gün sonra gerçekleşmelidir. Sorularınızı gözden geçirmek için geri dönün ve hepsine kolayca cevap verip veremeyeceğinizi görün. Değilse, geri dönüp anketi ve okuma adımlarını gözden geçirin. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0