in

Niyet etmeden oruç tutulur mu? Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir (Diyanet Bilgisi)

Niyet etmeden oruç tutulur mu? sorusu Ramazan ayı boyunca en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İslam dini açısından, oruç tutmadan önce niyet etmek gereklidir. Niyet, oruç tutmak istediğimizi kalbimizden geçirerek yapılır. Dolayısıyla, niyet etmeden sadece aç ve susuz kalmak oruç tutmak olarak kabul edilmez.

Oruç tutmak niyetle başlar ve niyetin doğru şekilde yapılması gerekir. Niyet, oruç tutacağımız günün gecesi veya sahur vaktinde yapılabilir. Niyet etmek için belirli bir formül yoktur. Sadece içimizden, “yarın oruç tutmaya niyet ediyorum” demek yeterlidir.

Niyet etmeden oruç tutmak geçerli sayılmaz, çünkü oruç ibadeti niyet edilerek yapılır. Bu nedenle, oruç tutmak isteyen kişilerin niyetlerini açıkça belirlemeleri önemlidir.

Niyet etmeden oruç tutulur mu? 

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0