in

Yahşi Baraz kimdir? 

19 Nisan 1944 tarihinde dünyaya gelen Yahşi Baraz kimdir sorusuyla araştırılmaya başlandı. Türk sanat galericisi ve yayıncı olarak tanınan Yahşi Baraz, pek çok ilke imza atmaıştır. Hatta Türkiye’nin ilk sanat galerilerinden biri olan Galeri Baraz’ın da kurucusudur. Peki, Yahşi Baraz kimdir? Sizler için hazırladığımız haberimizde Yahşi Baraz kimdir sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

1970’li yıllardan beri Türk sanatının ve Türk sanatçılarının tanınmasında katkı sağlayan Yahşi Baraz kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Türkiye’nin ilk sanat galerilerinden biri olan Galeri Baraz’ın kullanıcı olan Yahşi Baraz, 250’den fazla sergi düzenlemiştir. Peki, Yahşi Baraz kimdir? Arama motorlarında sıkça araştırılan Yahşi Baraz kimdir sorusunu sizler için yanıtladık. İşte detaylar… 

Yahşi Baraz kimdir? 

Yahşi Baraz 1944 yılında İstanbul’da Ahmet Münir Baraz ve Ülker Baraz’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyük dedesi Balkan Savaşları’nda ve I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda maraşellik yapmış olan Zeki Kolaç’tır. 1969 yılında şu anki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Sabri Berkel, Edip Hakkı Köseoğlu, Belkıs Mutlu, Nejat Diyarbekirli, İsmail Hakkı Oygar ve Sadi Diren gibi önemli Türk sanatçı ve tarihçilerinden dersler aldı. Akademide okuduğu yıllarda kendini geliştirmek adına otostopla Avrupa’yı gezdi. Askerlik görevini Türkiye’nin güneydoğusunda, Suriye sınırında jandarma olarak yaptı. Görevini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü ve Kurtuluş, Şişli’de şu an sanat galerisi olarak kullandığı binada bir seramik atölyesi kurarak 1971 ve 1976 yılları arasında kendi sanatıyla uğraştı. 

1974 yılında New York’a giderek önce “Fire House Ceramics”te ve daha sonra Soho’daki “Unicorn Gallery”de stajyer olarak çalıştı. Bu tecrübesinden sonra bir sanatçı olmak yerine sanat galericisi olmak istediğini anladı.1975 yılında İstanbul’a dönerek seramik atölyesini bir sanat galerisine çevirdi. Galeri Baraz, 14.Kasım.1975 tarihinde Can Göknil’in resimlerinden ve Yahşi Baraz’ın seramiklerinden oluşan bir sergi ile kapılarını açtı. O günden bu yana 250’den çok sergi düzenledi. Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Nuri İyem, Edip Hakkı Köseoğlu, Fikret Muallâ, Bedri Baykam, Fahrelnisa ZeidNejad Melih Devrim, Güngör Taner, Ömer Uluç gibi Türk resminin önde gelen isimleriyle çalıştı. Türkiye sanat pazarına Peter Halley, Hunt Slonem, John F. Simon JR. Mark Kostabi gibi yabancı sanatçıları tanıttı. 

Yahşi Baraz, 1970’li yıllardan beri Türk sanatının ve Türk sanatçılarının tanınmasında önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda Feyyaz Berker, Erol Aksoy, Ali Koçman, Aykut Hamzagil, Mustafa Taviloğlu, Halil Bezmen, Şakir Eczacıbaşı, Bülent Eczacıbaşı, Cengiz Çetindoğan, Barbaros-Sema Çağa gibi önemli iş insanlarının sanat koleksiyonları oluşturup Türk sanatını desteklemelerinde büyük faydası olmuştur. 2010 yılında Galeri Baraz Yayıncılık’ı kurarak bugüne kadar Türk sanatı hakkında 6 kitap yayınladı. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0