in

Kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar? 

Havayolu şirketinin vazgeçilmez çalışanları arasında yer alan kabin memuru, önemli görevlere sahip meslekler içerisinde yer alır. Bu sebeple pek çok kişi kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar sorularını araştırıyor. Günümüzde pek çok kişi kabin memuru olmak isterken bu meslek adına bilgi almaya çalışıyor. Peki, kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar? İşte, kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar sorularının detaylı yanıtları… 

Üniversite sınavına hazırlanan ve kendisine meslek seçme yolunda ilerleyen pek çok kişi kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar sorularını araştırmaya başladı. Bilindiği üzere havayolu firması kapsamında belirlenmiş olan konfor ve güvenliği yolculara sunan kişilere kabin memuru deniyor. Özellikle yolcuların uçuş esnasında rahat ve uygun bir şekilde seyahat etmesini sağlamak amaçlı hizmet verirler. Peki, kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar? İşte, kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar sorularının cevapları… 

Kabin memuru nasıl olunur ve maaşı ne kadar? 

Farklı havayolları için Uçaklarda kabin memurları yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlar. Aynı zamanda yiyecek ve içecek tedarikçi ile beraber pek çok ihtiyacı karşılama noktasında uçuş süresi boyunca hizmet verirler. Uçağa biniş anından iniş noktasına kadar yaptığı işler konusunda büyük öneme sahip meslekler içerisinde gelir. 2 yıllık eğitime sahip olan sivil havacılık kabin hizmetleri bölümünden mezun olmak kabin memuru olmak için yeterlidir. Tabii bu görevi yerine getirmek ve yapabilmek için, mutlaka adli sicil kaydının bulunmaması gerekir. Bu kriterler yerine getirildiği takdirde farklı hava yolları şirketleri üzerinden, kabin memuru olarak uçuşlarda görev yapmak mümkün. 

Kabin memuru olma şartları nelerdir?  

Kabin memuru olmanın ilk şartı 2 yıllık mezun olmaktır. Bu mezuniyet Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü üzerinden gerçekleştirilir. Tabii bunun dışında bazı niteliklere de sahip olmak gerekir. Sözlü iletişim becerisi, acil ve stresli durumlarda sakin kalma, esnek çalışma saatlerine uyum sağlama, fiziksel ve zihinsel olarak kapalı alanlarda uzun süre çalışma iradesi, dış görünüşüne önem verme, düzgün bir diksiyon ile beraber boy ve kilo orantısı… Bu gibi kriterler kabin memuru olabilmek için en önemli şartlar içerisinde gelir. 

Kabin memuru maaşı ne kadar? 

Kabin memuru maaşları 2400 ile beraber 8000 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu durum kişinin tecrübesi ile beraber aynı zamanda çalışma süresi ve yaptığı işi bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak 4800 TL gibi bir ortalama maaş alındığını söylemek gerekir. Maaşlar bu fiyatların altında veya üstünde bir miktar değişkenlik göstermek ile ele alınır. 

Kabin memuru ne iş yapar? 

Uçuş başlamadan önce ve uçuş bittikten sonra da belli başlı bazı görevleri ile beraber kabin memurları işlerini gerçekleştirirler. Uçuş öncesi kabini düzenleme görevlerini yerine getirmek. İçecek ve yiyecek ile beraber battaniye ya da okuma gibi birçok unsuru uçuştan önce tamamlamak. Uçağa girmeye başlayan yolcuların yerlerini göstermek ve onları karşılamak. Sözlü olarak ve işaret dili ile gerekli prosedürlere yolcuları aktarmak. Yolcular için içecek ve yiyecek servisi gerçekleştirmek. Kabinin temiz tutulmasını sağlamak. Yolculuk tamamlanmasının ardından uçuş raporunu hazırlamak ve sunmak. Güvenli bir uçuş için tüm havacılık kural ve yönetmeliklerine uymak. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0