in

Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında? 

Yücel Paşmakçı kimdir sorusu birçok kişi tarafından araştırılıyor. Akademisyen, saz sanatçısı, derlemeci, radyo programcısı ve koro şefi olarak tanınan Yücel Paşmakçı nereli sorusunun da hedefinde. Özel hayatı sebebiyle merak edilen Yücel Paşmakçı kaç yaşında sorusu da merak edilen bir diğer başlık. Peki, Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının detaylı cevapları… 

Hayatını Anadolu ezgilerini gün ışığına çıkarmaya adayan Yücel Paşmakçı kimdir sorusuyla gündemde. Repertuar ve üslup bilgisiyle Türk Halk Müziği’nin tartışmasız otoritesi olarak anılan Yücel Paşmakçı nereli sorusunun da hedefinde. Ayrıca Yücel Paşmakçı en zor uzun havaları bile notaya alabilmesiyle ünlü. Bir başka ilginç yönü de halk müziği sanatçılarının genelde Anadolu yörelerinden çıkmasına karşın, onun dokuz kuşaktır İstanbullu olması. Peki, Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının detaylı yanıtları… 

Yücel Paşmakçı kimdir, nereli, kaç yaşında? 

Yücel Paşmakçı, 24 Ağustos 1935 tarihinde İstanbul’un Kadıköy semtinde doğdu. Eğitimini İstanbul’da sürdüren Paşmakçı, deniz lisesini bıraktı ve Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Üniversite eğitimlerini ise aile sebebiyle yarıda bıraktı. Küçük yaşlardan itibaren bağlama çalmaya başlaması yanında yöre tavırlarını ve türkülerini de inceledi. 1951’de bağlamayla tanışmasına vesile olan kişi ise Yıldırım Alpago’dur. 

İstanbul Radyosu tarafından açılan sınavda başarı göstererek bağlama sanatçısı olarak 1954’te göreve başladı. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda da çalıştı. 1961-1972 seneleri arasında Adnan Ataman’ın yanında çalıştı ve onun şef yardımcılığını da yaptı. 1960’lı yılların sonundan itibaren İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğunun şefi olarak görev aldı ve çeşitli programlar yönetti. 1968 yapımı Köroğlu filminin müziklerini yaptı. 1972’de Nida Tüfekçi’nin Ankara’ya gitmesi sonrası boşalan ve Türfekçi’nin giderken üstlenmesini istediği İstanbul radyosunda Türk Halk Müziği ve Oyunları Şubesi Müdürlüğü görevini üstlenir. Çeşitli kurum ve kuruluşta kurucu üyelik, kurul üyeliği gibi görevler yaptı. 1979’da ise TRT’de uzman kadrosuna atanarak bir nevi pasif bir göreve kaydırılır. Yücel Paşmakçı bu dönemde, 1920’lerden 1950’lere kadar Anadolu’dan derlenen ve TRT arşivinde balmumu silindirler ve taş plaklarda duran 10 bin civarında ezginin ve eski plakların yeniden incelenmesi çalışmalarına katıldı. Çeşitli yörelerden türkü ve oyun havasını derleyerek ve arşivdeki kayıtları gün yüzüne çıkartarak repertuvar sayısını beş bin seviyesine çıkarttı. 

Derleme çalışmaları için ilk olarak 1964 yılında Kütahya’ya gider. Hisarlı Ahmet’ten ve Şarköy’deki Selanik muhacirlerinden derlemeler yapar. 1997 yılında belediye konservatuvarının halk müziği bölümünü oluşturmak için Bursa’ya gider ve bu vesile ile bir derleme heyetiyle Kütahya Tavşanlı ve Bursa’nın dağ köylerinden türküler derler. Çeşitli yıllarda farklı yörelerdeki çalışmaları sonucunda “Bir Fırtına Tuttu Beni”, “Bir Yiğit Gurbete Gitse”, “Dam Üstüne Çul Serer”, “Kiziroğlu Mustafa Bey” gibi türküleri müzik hafızalarına kazandırmıştır. Özellikle Muzaffer Sarısözen’in derleme üslubunu yararlı bulup övmüştür. 

1983’te İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Halk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na geçer ve 2000 senesinde emekli olana kadar Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanlığı’nı yürütür. En zor uzun havaları bile notaya alabilmesiyle ünlü olan Paşmakçı, 2004 senesinde Aydın Doğan Türk Halk Müziği Ödülü’ne layık görüldü. 2009 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından üniversitenin Türk Halk Musikisi Devlet Konservatuvarı kurucularından olan Paşmakçı’ya Türk Halk Müziği Onur Ödülü verilir. 2012 yılında ise Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, kendisine Fahri Doktora Unvanı takdim edilir. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0