in

SUSD Coin nedir? 

SUSD Coin nedir sorusu son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. sUSD, Synthetix protokolü tarafından etkinleştirilen sentetik bir USD token’ıdır. Chainlink’in merkezi olmayan oracle ağı tarafından sağlanan fiyat akışları aracılığıyla ABD Dolarının fiyatını izleyen sUSD, DeFi ekosisteminin en önemli parçalarından biri olarak nitelendiriliyor. Peki, SUSD Coin nedir? İşte, SUSD Coin nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

Kripto para borsasıyla ilgilenen pek çok kişi SUSD Coin nedir sorusuna yanıt arıyor. Synthetix ise bir türev likidite protokolü olarak tanımlanıyor. SynthetixEthereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir sentetik varlık çıkarma protokolüdür. Bu sentetik varlıklar, sözleşmede kilitlendiğinde sentetik varlıkların (Synth’ler) piyasaya sürülmesini sağlayan Synthetix Network Token (SNX) ile teminatlandırılıyor. Peki, SUSD Coin nedir? İşte, SUSD Coin nedir sorusunun detaylı yanıtı… 

SUSD Coin nedir? 

Bu havuzlanmış teminat modeli, kullanıcıların Synth’ler arasında doğrudan akıllı sözleşmeyle dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayarak, karşı taraf ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu mekanizma, DEX’lerin yaşadığı likidite sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Yapılan açıklamalara göre Synthetix şu anda sentetik geleneksel para birimlerini, kripto para birimlerini ve emtiaları destekliyor.  

SNX sahipleri, ağa katkılarına bağlı olarak Synthetix.Exchange üzerindeki faaliyetler yoluyla üretilen ücretlerin orantılı bir kısmını ödediğinden token’lerini stake etmeye teşvik ediliyor. Ağa katılma ve SNX token’ının değerinin türetildiği Synth borsalarından üretilen ücretleri yakalama hakkı sunuluyor. Bunlara ek olarak Synthetix.Exchange’de işlem yapmak, yatırımcıların SNX’i elinde tutmasını gerektirmiyor.  

Yapılan açıklamalara göre Synthetix.Exchange üzerinde işlem yapmak, merkezi borsalara ve emir defteri tabanlı DEX’lere göre birçok avantaj sağlıyor. Bir emir defterinin olmaması, tüm işlemlerin P2C (eşler arası) işlem olarak bilinen sözleşmeye karşı yürütüldüğü anlamına geliyor. Varlıklara, bir oracle tarafından sağlanan fiyat akışları aracılığıyla bir döviz kuru atanıyor ve Synthetix.Exchange dApp kullanılarak dönüştürülebiliyor. Bu, sistemdeki toplam teminat miktarına kadar sonsuz likidite, sıfır kayma ve izinsiz zincir içi işlem sağlıyor. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0