in

Balıkesir piknik alanları 2021! Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır? 

Havaların ısınmasıyla birlikte Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusu gündeme geldi. Balıkesir, tarihi anlamda ziyaret edilmesi gereken onlarca kültür varlığı bulunmakta olan hem Marmara ve hem de Ege denizlerine kıyısı olup bünyesinde plajlar, koylar, yürüyüş alanları, şelaleler, dağlar, milli parklar ve kanyonlar barındıran muazzam güzellikte bir şehirdir. Balıkesir, Marmara ve Ege Denizi’ne kıyı veren Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir. Peki, Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Balıkesir piknik alanları 2021… 

Yeni kararların alınmasıyla birlikte Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusu gündeme geldi. Bu anlamda hem tarihi hem doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir yapıda olan Balıkesir’de gezilecek yerler ve görülecek onlarca lokasyon bulunmaktadır. Ayvalık ve Edremit ilçeleri başta olmak üzere Burhaniye, Bandırma, Gönen, Susurluk ve Erdek ilçeleri Balıkesir’in en popüler ilçeleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra Balıkesir gezilecek yerler düşünüldüğünde de oldukça zengin bir ildir. Peki, Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Balıkesir piknik alanları 2021… 

Balıkesir piknik alanları 2021! Balıkesir’de nerede mangal ve piknik yapılır? 

Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros’un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir. Balıkesir, Milli Mücadele döneminde Kuvay-i Milliye ruhunun en derinden yaşatıldığı, Batı Anadolu’da ilk kurşunun atıldığı ve devlet örgütlenmesine benzer kurumsallaşmaya gidilmesiyle Yunanlılar’ın Ege’de ilerlemesini durdurmayı başardığı yerdir. 

Cunda Adası  

Dönemin en bilinen isimlerinden Piri Reis’in kitabında geçen bilgiye göre Yund, geçtiğimiz yüzyılın başına kadar ise Cunda olarak isimlendirilen Alibey Adası, Ayvalık ilçesine bağlı olan toplam 22 adadan biri ve boyut olarak en büyüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda, bu 22 adadan oturma izni verilen tek bölüm olarak bilinmektedir. Koruma altına alınan diğer 21 ada da dâhil olmak üzere köklü geçmişe sahip olan ve Yunan işgali sırasında amansız bir mücadele örneği gösteren kişi Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaf olması açısından Alibey adını almıştır. Balıkesir gezilecek yerler arasında belki de en popüler yerler arasında olan Cunda Adası, tertemiz denizi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

Anakaraya bağlantısı 2 farklı köprü ile sağlanan Alibey’e isterseniz yaz aylarında tekneler ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Karayolu ulaşımı adına yapılan köprülerden ilki 1817 yılında denizin doldurulması yolu ile inşa edilmiştir. Lale Adası ile Ayvalık’ı birbirine bağlayan bu köprünün yanı sıra 1964 yılında inşa edilen ikinci köprü ise, ülkemizin ilk boğaz köprüsü olarak bilinmektedir. Cunda Adası, en az Ayvalık kadar bilinen yerleşim yeridir ve bunun altında yatan birçok farklı sebep bulunmaktadır. Gerek tarihi açıdan gerekse gezilip görülecek doğal ve beşeri özellikler taşımasından ötürü Alibey, ilçeye gelen hemen hemen herkesin mutlaka uğradığı gezi noktalarından biridir. 

Kazdağı 

1994 yılında milli park ilan edilerek yasal olarak koruma altına alınan Kaz Dağları, büyük bir bölümü Edremit ilçe sınırlarında yer alan ve yaklaşık 21 bin hektarlık bir alanı kapsayan doğal ve turistik bölgedir. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından ülkemizin en zengin milli parkı sayılabilecek olan Kaz Dağı’nda 40 farklı endemik bitki türü yer almaktadır. Sahip olduğu oksijen miktarı ile ülkemizde ilk sırada iken, dünyada ise İsviçre’den sonra ikinci sıradadır.  

Literatüre Kazdağı Köknarı olarak giren bitki çeşidi, dünyada sadece Kaz Dağı içerisinde bulunan en popüler türdür. Uç noktası 1774 metre olan Kaz Dağları, Ege ve Marmara bölgeleri arasında bulunan doğal set gibidir. Dağcılık, kampçılık, botanik gezileri, trekking, vadi yürüyüşü, yaban hayatı veya kuş gözlemciliği ile ilgilenen herkesin mutlaka faydalı unsurlar bulabileceği yerdeki milli parkta, toplayıcılık ve avcılık gibi aktiviteler yasaklanarak doğallık koruma altına alınmıştır. Oldukça temiz ve güzel suya sahip olan bu bölge aynı zamanda manzara konusunda da Balıkesir şehri için oldukça güzeldir. 

Şahinderesi Kanyonu  

Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir doğa harikası olan kanyon, Edremit’in Altınoluk Mahallesi sınırlarında yer almaktadır. Berrak ve soğuk suyunun hemen yanı başında bulunan mesire ve piknik alanı, bahar ve yaz aylarında bölgeyi ziyarete gelen pek çok gezgin tarafından tercih edilmektedir. Civarda en çok rağbet gören aktivite ise, akan derenin yanında göreceğiniz yürüyüş parkurlarında trekking veya doğa yürüyüşü yapmaktadır. Edremit’e bağlı Altınoluk’ta bulunan Şahinderesi Kanyonu kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir doğa harikasıdır. Buz gibi ve berrak suların içinde piknik yapma imkânı sunan kanyonun esas aktivitesi ise dere içerisinde suda yürüyüş yapmaktır. 

Kuşcenneti Milli Parkı  

Bandırma-Susurluk yolu üzerinde bulunan Kuşcenneti Milli Parkı, Bandırma ilçe merkezine sadece 18 km uzunlukta bulunmaktadır. 1959 yılında milli park olarak statü kazandırılan Kuşcenneti, 1. sınıf doğal sit alanı ilan edildiği 1981 yılından günümüze kadar büyük ölçüde korunmayı başarmıştır. Kuşcenneti Milli Parkı, Afrika kıtasından Avrupa ve Asya kıtalarına göç eden göçmen su kuşlarının göç güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Dibinde yaşayan planktonlar ve diğer canlılar açısından oldukça büyük bir zenginliğe sahip olan göl, birçok canlıya hayat vermesiyle de önemlidir.  

23 balık türünün yanı sıra, 266 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapan gölde, kuşlardan 66 tür her sene düzenli olarak kuluçka yeri olarak Kuşcenneti’ni seçmektedir. Karabatak, gece balıkçılı, çeltikçi, kaşıkçı, bıyıklı sumru, alacabalıkçıl ve tepeli pelikan en nadide kuş türleri arasındadır. Kuş gözlem kuleleri ve bir de müze barındıran milli park, 1987 yılından beri süregelen Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin de düzenlendiği yerdir. Festival dâhilinde paneller, tiyatrolar, sergiler ve daha pek çok farklı etkinliğe katılım sağlanabilmektedir. Bu sayede çevrenin dünyaya tanıtılması ve kuş türlerinin korunmasında farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0