in

Diyarbakır piknik alanları 2021! Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır? 

Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusu gündemde. Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusu pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Diyarbakır piknik alanları havaların iyice ısınması ve yaz aylarının yakınlaşmasıyla birlikte internette araştırılan konular arasına girdi. Sevdiklerinizle güzel zaman geçirebileceğiniz Diyarbakır piknik alanları haberimizde mevcut. Tarihi 9 bin yıl öncesine kadar uzanan Diyarbakır, yüzyıllar boyu Anadolu ve Mezopotamya arasında köprü görevi görmüştür. Peki, Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Diyarbakır piknik alanları 2021! 

Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlar Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusuna yanıt aramaya başladı. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır Dicle Nehri’nin sağında konumlanıyor olup Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Toplamda 17 ilçesi bulunan il, doğudaki en kalabalık il olma unvanına da sahiptir. Peki, Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Diyarbakır piknik alanları 2021! 

Diyarbakır piknik alanları 2021! Diyarbakır’da nerede mangal ve piknik yapılır? 

Diyarbakır Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a ev sahipliği yapan tarihî bir ildir. Merkez ilçesiyle birlikte 17 ilçesi bulunur. Ülkenin doğusundaki en kalabalık metropolüdür. Diyarbakır Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a ev sahipliği yapan tarihî bir ildir. Merkez ilçesiyle birlikte 17 ilçesi bulunur. Ülkenin doğusundaki en kalabalık metropolüdür. Sevdiklerinizle güzel zaman geçirebileceğiniz Diyarbakır piknik alanları içeriğimize bir göz atın deriz. İşte Diyarbakır piknik alanları… 

Diyarbakır’da Kent Ormanı ve Kent Parkı 

Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi tarafından 2015 yılında yapımına başlanan Diyarbakır’da Kent Ormanı ve Kent Parkı şehir merkezinden sıkılanlar için yeşillikler içerisinden piknik yapıp mangal yapabileceğiniz harika bir yer. Diyarbakır’da Kent Ormanı ve Kent Parkı’na giriş ücretlidir.  

Diyarbakır’da Kent Ormanı’na gitmek için: Diyarbakır’dan Silvan yoluna 4,5 km gittikten sonra U dönüşü yapın,700 metre geri geldikten sonra sağa(eski Hani yoluna) dönün 1 km ileride kent ormanın kapısını göreceksiniz. 

Gazi Köşkü Piknik alanı  

Gazi veya Seman Köşkü de denmektedir. 15. yy.da inşa ettirilmiş olan yapı Akkoyunlu mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Atatürk, Çanakkale Savaşından sonra 1916 yılı Şubat ayı sonlarında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu, cephesinde görevlendirilmiş, 14 Mart 1916 günü Kolordu Karargahı olan Diyarbakır’a gelmiştir. Diyarbakır surlarının dışındaki Semanoğlu Köşkü kendilerine konut olarak tahsis edilmiştir. Atatürk 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır. Gazi Köşkü’nde Aileniz ve dostlarınızla güvenli ve güzel bir piknik günü organizasyonu yapabileceğiniz nadide yeşil bir alan bulunurken güzel zaman geçirebileceğiniz birçok mekan da yer almaktadır. 

Yeşil Çınar Dinlenme Tesisleri 

Diyarbakır’a bağlı Yenişehir ilçesinde yer alan Yeşil Çınar Dinlenme Tesisleri, içinde bulundurduğu aqua park sayesinde sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Tesiste, Aqua parkın dışında bir et ve balık lokantası yer almaktadır. Ayrıca sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz bir de piknik alanı bulunmaktadır. 

Deve Geçidi Piknik Alanı 

Devegeçidi Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1965-1972 yılları arasında inşa edilmiş Deve Geçidi barajı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında yeniden düzenlenerek hizmete açıldı. Deve Geçidi Piknik Alanı, Halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla kurulmuştur. Alanda eski olan havuz da yeniden düzenlerek hizmet vermeye başladı. Havuz çarşamba ve cumartesi günleri sadece kadınlara özel hizmet vermektedir. Halkın özellikle hafta sonu Devegeçidi’ne rağbet gösterdiğini, tesisin hafta içi de hafta sonu da açık.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0