in

Evde köpek beslemek günah mı?

Evde köpek beslemek günah mı sorusu evinde köpek besleyen hayvanseverlerin merak ettiği konulardandır. Bu durum mezheplere göre değişiklik gösterir. Şafi meshebinde evde köpek beslemek bireyin eteğine ya da üzerindeki herhangi bir şeye değse bile abdest bozar. Yani şafi mezhebine göre evde köpek beslemek günahtır. Sünnilik ya da Hanefilikte ise böyle bir kural yoktur. Temizlik konusundaki hassasiyetten dolayı islam dininde köpek beslemek uygun görülmez. Örneğin köpeğin salyası insanın üzerine bulaşınca onu temizlemesi gerektiğine dair hadislerde bulunmaktadır. Bunun yanında köpeğin ağzının kokması evde beslenmemesi için sebep olarak gösterilir. Aynı zamanda köpek olan yere meleklerin girmeyeceği hadislerde belirtilmiştir. Köpekler ev dışında herhangi bir sakınca olmadan bakılabilir. Peygamber Efendimizin kucağında uyuyan bir kediyi rahatsız etmemek için, üzerindeki parçayı kestiği söylenir. Benzer şekilde Peygamberimiz ayakkabısını kuyuya sokup o sayede su çıkarıp, susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su veren kişiye cennetlik dediği de söylenir. Ancak islam dinine göre evde köpek beslemek uygun değildir.

Evde köpek beslemek günah mı sorusu evinde köpek besleyen hayvanseverlerin merak ettiği konulardandır. Bu durum mezheplere göre değişiklik gösterir. Şafi meshebinde evde köpek beslemek bireyin eteğine ya da üzerindeki herhangi bir şeye değse bile abdest bozar. Yani şafi mezhebine göre evde köpek beslemek günahtır. Sünnilik ya da Hanefilikte ise böyle bir kural yoktur.

Temizlik konusundaki hassasiyetten dolayı islam dininde köpek beslemek uygun görülmez. Örneğin köpeğin salyası insanın üzerine bulaşınca onu temizlemesi gerektiğine dair hadislerde bulunmaktadır. Bunun yanında köpeğin ağzının kokması evde beslenmemesi için sebep olarak gösterilir. Aynı zamanda köpek olan yere meleklerin girmeyeceği hadislerde belirtilmiştir.

Köpekler ev dışında herhangi bir sakınca olmadan bakılabilir. Peygamber Efendimizin kucağında uyuyan bir kediyi rahatsız etmemek için, üzerindeki parçayı kestiği söylenir. Benzer şekilde Peygamberimiz ayakkabısını kuyuya sokup o sayede su çıkarıp, susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su veren kişiye cennetlik dediği de söylenir. Ancak islam dinine göre evde köpek beslemek uygun değildir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0