in

FTE ne demek ve açılımı nedir? 

Arama motorlarında sıkça araştırılan FTE ne demek ve açılımı nedir soruları gündemdeki yerini aldı. Bu yöntem sayesinde Inbound ve Outbound ayrımı olmaksızın hesaplama yapılabilir. Bu hesaplamayı yaparken kullandığınız ölçüm araçları çok önemlidir. Genelde çağrı merkezlerinde hesaplamalar müşteri temsilcisinin sistem girişi ve çıkış saatini göz önüne alınarak yapılmaktadır. Peki, FTE ne demek ve açılımı nedir? İşte, FTE ne demek ve açılımı nedir sorularının detaylı yanıtları… 

FTE ne demek ve açılımı nedir soruları arama motorlarında en fazla araştırılan başlıklar arasında yer aldı. Çağrı merkezlerinde yoğunlukla kullanılan bu yöntem, maliyet analizi konusunda daha gerçekçi değerler sunuyor. Bu yöntem sayesinde her türden hesaplamanın yapılabiliyor. Peki, FTE ne demek ve açılımı nedir? İşte, FTE ne demek ve açılımı nedir sorularının detaylı yanıtları… 

FTE ne demek ve açılımı nedir? 

Tam süreli eşdeğer (TSE) (Full-time equivalent), bir kurumda veya bir projede bir katılımcının kayıtlarını/işgücü maliyetlerini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Gerçek çalışma saatlerinin kullanılarak, kişi sayısının belirlenmesinde faydalı olan bir yoldur. 

Örneğin iki kişilik bir ekipte, bir çalışan 8 saat diğer çalışan da 2 saat çalışıyor olsun ve haftalık çalışma saati de 8 saat olsun. Buna göre kişi sayısı 2 olmasına rağmen tam süreli eşdeğer çalışan sayısı; [(1*8) + (1*2)] / 8 = 1,25’dir. Bu hesaplama mantığında, gerçek çalışma saatlerine mutlaka ek mesai saatleri de dahil edilir. Sonuçta, bu metrik, gerçek çalışılan süreye göre yapılan iş gücü maliyetlerinin daha şeffaf olmasını sağlamakla birlikte doğru gider analizi yapmanızı sağlar. 

Basitçe örneklendirmemiz gerekirse söz gelimi bir işyerinde 40 kişi çalıştırıyorsunuz, ama bu işçilerin işletmeye fazla mesai veya gece vardiyası primi gibi nedenlerle %25 fazladan maliyeti var. Bu durumda sizin işçi maliyetiniz “Tam süreli eşdeğer” (TSE)-(FTE) türünden 50 kişi eder. Karakteristik olarak, farklı ölçeklerde bulunan kurumun türü (okullar, sanayi, araştırma) ve kapsam raporuna (personel maliyeti, verimlilik) bağlı, bu sayı derecelendirme için kullanılır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0