in

Geline fitre verilir mi? 

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından geline fitre verilir mi sorusu da gündeme geldi. Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Peki, geline fitre verilir mi? İşte, geline fitre verilir mi sorusunun detaylı yanıtı… 

Geline fitre verilir mi sorusu son zamanlarda araştırılmaya başladı. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır. Zekat’a tabi olan kişiler zekat borçlarını mübarek Ramazan ayı içerisinde vermek istemekte. Belirtilen meblağ, nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Peki, geline fitre verilir mi? Sizler için hazırladığımız haberimizde geline fitre verilir mi sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Geline fitre verilir mi? 

Fakir olan damada zekât verilebilir. Koca eşine bakmakla yükümlü olduğundan, kişinin gelinine zekât vermesi dolaylı olarak kendi oğluna zekât vermesi gibidir. Bu itibarla, geline zekât vermek- geçerli olmakla birlikte uygun değildir. Fakir olan damada ve geline zekât verilebilir. Çünkü bunlarla zekâtı veren kişi arasında usûl ve fürû ilişkisi olmadığı gibi, zekât veren şahıs bunlara bakmakla yükümlü de değildir (İbn ÂbidînReddü’l-muhtâr, III, 172, 293). 

Fitre kime verilmez? 

Fitre her yıl Ramazan ayında milyarlarca Müslüman tarafından düşkün durumda olan kişilere günlük doyum miktarı karşılığı olarak veriliyor. Diyanet 2021 fitre miktarını 28 TL olarak açıkladı. 

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:  

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara, 

b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

c) Eşine, 

d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye, 

e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228). 

Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223). Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301). 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0