in

Mahsuplaşma nedir?

Mahsuplaşma nedir sorusunu yanıtı merak ediliyor ve Google’da son haftalarda bu yönde aramaların sayısı da iyiden iyiye artmış durumda. Mahsuplaşma ise ilk etapta kulağa yabancı gelen ve günlük hayatta kullanmayı pek tercih etmediğimiz bir kelime. Son olarak Resmi Gazete’de adını görmemizle tekrar konuşulur hale gelen mahsuplaşma ile ilgili merak edilen her şeyi bu yazıda açıklıyoruz. Peki Mahsuplaşma nedir? İşte bu sorunun yanıtı…

Mahsuplaşma nedir sorusu, Resmi Gazete’de yayınlanan son kararın ardından gündeme geldi ve kelime anlamı olarak neye karşılık geldiği merak edilir oldu. Teknik bir terim olan Mahsuplaşma, günlük hayatta kullanılan bir kelime değil ve özel durumlarda da bilmemiz gereken bir kavram. Peki Mahsuplaşma nedir? İşte Mahsuplaşma fiilinin karşılığı ve merak ettiğiniz her şey…

Mahsuplaşma, Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliklerden biri olarak biliniyor. Kavramın karşılığı ise şu: “Belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleşen, üretim ve tüketimin birbirinden düşülmesi sonucu kWh cinsinden net üretim veya net tüketim değerinin bulunması işlemi olarak tanımlanmıştır.”

Mahsuplaşma işlemi gerçekleştirildiğinde mevcut ay içinde olmak kaydıyla bir üretim tesisi şebekeye verdiği ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini aynı ay içinde tükettiği elektrik enerjisinden mahsup ederek -üretiminin veya tüketiminin fazla olmasına bağlı olarak- görevli tedarik şirketine fatura keserek mahsuplaşma sonucu şebekeye verdiği ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için ödeme alacak veya mahsuplaşma sonucu çıkan fazla elektrik tüketimi için görevli tedarik şirketi tarafından kendisine fatura düzenlenecektir .

Yine Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin 26. maddesinde detaylı bir şekilde düzenlenmiş olan mahsuplaşma uygulaması da her ayın 6. gününü kapsam ve bu günle ilgili şebeke işletmecisi tarafından yapılacak işlemlerle belirleneceği düzenlenmiş ve hükümde mahsuplaşma sonucunda şebekeye verilecek enerjinin on yıl süreyle görevli tedarik şirketi tarafından satın alınacağı belirtilmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0