in

Küfür ne zaman bulundu?

Küfür ne zaman bulundu sorusunun yanıtı uzun yıllardır merak ediliyor. Günlük hayatta pek çok insanın kullandığı ve toplum içinde yakışıksız görülse de kullanımından geri durulmayan küfür, aslında geçmişi oldukça eskilere dayanan bir kavram. Peki küfür ne zaman bulundu? İşte merak edilen bu sorunun yanıtı…

Küfür ne zaman bulundu sorusu hep merak edilegelmiştir. Günlük yaşamamızda bazen biz de farkında olmadan küfür edebiliyor, olaylara tepkimizi göstermek için bu yola başvurabiliyoruz. Ancak aradan yıllar geçse de, küfür toplum içinde ayıp sayılan bir kavramdır. Peki küfürün geçmişi nerelere uzanıyor? Küfür ne zaman bulundu? İşte ayrıntılar…

Küfür etmek, pek çok insanın tercih ettiği bir davranış. Bir olaya sinirlenen kişi de küfür edebilirken, yeri geldiğinde sevincimizi dahi küfür ederek yaşadığımız bilinen bir gerçek. Yani küfür etmek için sebep çok, özellikle de bunu adet haline getirmiş kişilerin ağzından hiç düşmediği de ortada.

Elbette küfür yeni bir kavram değil ve geçmişi uzun yıllara dayanmakta. Ancak bu konuda hiçkimse net bir tarih belirtemez. Zira yapılan araştırmalar, yüz yıllar öncesinde de insanların küfür ettiğini ve argo konuştuğunu bizlere gösteriyor.

Özellikle de dile bağlı olarak gelişen küfürlerin pek çoğu “bel altı” olarak kabul edilen kötü sözlere dayanır. Bir kişiyi rencide etmek, utandırmak için kullanılan bu söz öbekleri, kişiyi toplum içinde saygınlığının azaltılması amacıyla kullanılır.

Ancak yıllar geçtikçe küfürün kullanım alanı da genişledi. Az önce belirttiğimiz gibi sevinirken de üzülürken de kızarken de yani hemen her modumuzda küfür edebilecek hale geldik. Bazı kişiler bunu adet haline getirdiğinden ağzından çıkan her 10 cümleden 1’inde küfür olabiliyor.

Bu açıdan Türkçe’nin de küfür bazında hayli zengin bir dil olduğunu da söylemek gerekiyor. Ancak bu elbette bizim için bir övünç kaynağı olmasa gerek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0