in

Jony Ive kimdir? Apple’dan ayrıldı, kendi işini kuruyor

Jony Ive, yıllar boyu Apple’ın tasarım dendiğinde ilk akla gelen ismi oldu. Hemen hemen tüm iPhone’ların tasarımına katkı sağlayan Ive, aynı zamanda iPad, iPod, Apple Watch ve Mac bilgisayarlar dahil pek çok Apple ürünün tasarımında da önemli rol oynadı. Apple’dan yapılan resmi açıklamayla dünyaya duyurulan Ive’ın görevini bıraktığı haberi, büyük yankı buldu. Ive’ın aldığı kadar ‘sürpriz’ olarak nitelendirilirken, Ive’ın Apple’dan sonra ne yapacağı da belli oldu. LoveForm ismini taşıyan bir şirket kuran Ive, yeni bir iş ortağıyla birlikte işlerini sürdürecek. Şirketin hangi alanda faaliyet göstereceği henüz bilinmezken; Ive’ın bu şirket ile birlikte Apple’a dolaylı olarak bağlı olacağı konuşuluyor; zira LoveForm ile Apple’ın bazı noktalarda birlikte çalışabilme ihtimali söz konusu. Jony Ive’ın koltuğunu bırakmasıyla birlikte pozisyonuna herhangi biri atanmayacak. Bunun yerine Evans Hankey ve Alan Dye, Apple’ın COO’su Jeff Williams’a rapor verecek, çalışmalarını paylaşacak. Ive ise raporlarını doğrudan Apple’ın patronu Tim Cook ile paylaşıyordu. Ive, son olarak Haziran ayında San Jose’de gerçekleştirilen WWDC 2019 etkinliğinde boy göstermiş ve Tim Cook ile birlikte Apple’ın yeni ürünlerini gezerken birlikte görüntülenmişti.

Jony Ive, yıllar boyu Apple’ın tasarım dendiğinde ilk akla gelen ismi oldu. Hemen hemen tüm iPhone’ların tasarımına katkı sağlayan Ive, aynı zamanda iPad, iPod, Apple Watch ve Mac bilgisayarlar dahil pek çok Apple ürünün tasarımında da önemli rol oynadı.

Apple’dan yapılan resmi açıklamayla dünyaya duyurulan Ive’ın görevini bıraktığı haberi, büyük yankı buldu. Ive’ın aldığı kadar ‘sürpriz’ olarak nitelendirilirken, Ive’ın Apple’dan sonra ne yapacağı da belli oldu. LoveForm ismini taşıyan bir şirket kuran Ive, yeni bir iş ortağıyla birlikte işlerini sürdürecek. Şirketin hangi alanda faaliyet göstereceği henüz bilinmezken; Ive’ın bu şirket ile birlikte Apple’a dolaylı olarak bağlı olacağı konuşuluyor; zira LoveForm ile Apple’ın bazı noktalarda birlikte çalışabilme ihtimali söz konusu.

Jony Ive’ın koltuğunu bırakmasıyla birlikte pozisyonuna herhangi biri atanmayacak. Bunun yerine Evans Hankey ve Alan Dye, Apple’ın COO’su Jeff Williams’a rapor verecek, çalışmalarını paylaşacak. Ive ise raporlarını doğrudan Apple’ın patronu Tim Cook ile paylaşıyordu.

Ive, son olarak Haziran ayında San Jose’de gerçekleştirilen WWDC 2019 etkinliğinde boy göstermiş ve Tim Cook ile birlikte Apple’ın yeni ürünlerini gezerken birlikte görüntülenmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0