in

Nvidia’dan Bitcoin için kötü haber… Kısıtlama başlıyor! 

Nvidia’dan Bitcoin için kötü haber geldi. Bitcoin mining yapmak isteyenler için Nvidia oyun kartlarını erişime açmayacağını duyurdu. Bu sebeple pek çok kişi yeni üretilecek ekran kartlarını bekliyor. Bu sebeple gelen kısıtlamlar birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Son yıllarda artan Bitcoin madenciliğinin yeni teknolojiyle yürütüleceği bilgisi sosyal medyanın da gündeminde. İşte detaylar… 

Son günlerde pek çok kişi Bitcoin ile ilgili haberleri araştırıyor. En popüler ekran kartı üreticilerinden biri olan Nvidia’dan Bitcoin için kötü haber geldi. Çünkü mining olarak bilinen madencilik işlemi artık yeni ekran kartlarıyla yapılacak. Bu sebeple kısıtlama başlıyor. Piyasada bulunan Nvidia’nın ekran kartlarından mining yapılması zorlaşacak. İşte tüm detaylar… 

Nvidia’dan Bitcoin için kötü haber… Kısıtlama başlıyor… 

Nvidia, RTX 3060 grafik kartının performansını Ethereum madenciliği için yapay olarak düşüreceğini duyurmuştu. Bu haber kulağa tuhaf geliyor olabilir. Ancak aylardır büyük GPU stoğu sıkıntısı nedeniyle aylardır grafik kartı bulamayan oyuncular bunun için madencileri suçluyordu. Nvidia henüz gelecekteki planlarından bahsetmiyor. Ancak şirket The Verge’e yaptığı açıklamada “mevcut GPU’ları zayıflatmayacağını” söylüyor. Aynı zamanda “halihazırda satılan grafik kartlarının performansını sınırlamıyoruz” diyor.

Dow Jones Industrial Average artış yaşarken gün sonu rallisine rağmen NASDAQ Composite kırmızı bölgede kaldı. Powell Çarşamba günü yine Kongre’ye gidiyor. Meclis ise artırılmış işsizlik ödenekleri ve aşı için finansmanların da içinde olduğu 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamaya hazırlanıyor.   Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden de inanılmaz kazançlar elde edilirken neden sadece Ethereum madenciliğini zayıflatıyor? İşte Nvidia‘nın tam cevabı: Ethereum, şu anda herhangi bir GPU ile kazılabilir madeni para için en yüksek küresel madencilik verimine sahiptir. Bu nedenle, madencilikteki GPU’lar için ana talep faktörüdür. Diğer algoritmalar, GPU talebine önemli ölçüde katkıda bulunmaz ve bu, belirli bir kripto para birimindeki ağ etkileri nedeniyle hızla değişemez. Hız sınırlayıcı, Dagger Hashimoto veya Ethash benzeri algoritmalar kullanan her şey için geçerlidir.

Mining nedir? 

Mining işleminde bilgisayarımızın işlemcisi kullanılarak kripto para madenciliği yapılıyor. CPU mining BytecoinMonero gibi altcoin üretiminde idealdir. Şu var ki CPU mining işleminden verim alabilmek için çok sayıda işlemciye sahip olmak gerekmektedir. Harcanan enerji ve zaman göz önünde bulundurulduğunda CPU mining işleminin kazançlı olduğunu söylememiz pek mümkün değil.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0