in

Trump yeşil ışık yaktı: Huawei ile Google barışıyor

Huawei, bir süredir ABD ambargosu nedeniyle zor günler geçiriyordu. Özellikle Trump’ın yaptığı ilk açıklamalar fitili ateşlemiş, Huawei Google’ın lisans iptali nedeniyle 30 milyar doları aşkın zarar beklentisini dünyaya duyurmuştu. Huawei telefonlar için gelecek belirsizleşirken, bugün Trump’tan gelen açıklama tüm olumsuz gelişmeleri Huawei’nin ardında bırakacağını ortaya koydu. Trump, Huawei’ye yeşil ışık yakarken, ulusal sorun yaratma ihtimalini bir yana bıraktıklarında ABD merkezli şirketlerin Huawei’ye olan satışlarına devam edebileceğini kaydetti. Bu açıklamada doğrudan Google’ın ismi geçmese de, Trump’ın yeşil ışık yakması en çok Google’ın tavır değişikliğine yol açacak; zira ABD yönetimi nedeniyle Google, Huawei’ye olan lisansını iptal ederken, Trump’ın bu değişikliği Google’a da yansıyacak ve ilerleyen günlerde bu yönde bir gelişme olması sürpriz olmayacak. Böylece kullanıcıların ‘En yeni Android güncellemelerini Huawei telefonuma alabilecek miyim’ sorusunu olumlu şekilde yanıtlanmışa benziyor. Geçtiğimiz günlerde de Microsoft ve Intel’den benzer bir sinyal gelmiş, iki şirket Huawei’ye olan desteğini sürdüreceğini duyurmuştu. Trump’ın bugünkü açıklamasıyla birlikte ise ortada bir sorun kalmamışa benziyor.

Huawei, bir süredir ABD ambargosu nedeniyle zor günler geçiriyordu. Özellikle Trump’ın yaptığı ilk açıklamalar fitili ateşlemiş, Huawei Google’ın lisans iptali nedeniyle 30 milyar doları aşkın zarar beklentisini dünyaya duyurmuştu. Huawei telefonlar için gelecek belirsizleşirken, bugün Trump’tan gelen açıklama tüm olumsuz gelişmeleri Huawei’nin ardında bırakacağını ortaya koydu. Trump, Huawei’ye yeşil ışık yakarken, ulusal sorun yaratma ihtimalini bir yana bıraktıklarında ABD merkezli şirketlerin Huawei’ye olan satışlarına devam edebileceğini kaydetti.

Bu açıklamada doğrudan Google’ın ismi geçmese de, Trump’ın yeşil ışık yakması en çok Google’ın tavır değişikliğine yol açacak; zira ABD yönetimi nedeniyle Google, Huawei’ye olan lisansını iptal ederken, Trump’ın bu değişikliği Google’a da yansıyacak ve ilerleyen günlerde bu yönde bir gelişme olması sürpriz olmayacak.

Böylece kullanıcıların ‘En yeni Android güncellemelerini Huawei telefonuma alabilecek miyim’ sorusunu olumlu şekilde yanıtlanmışa benziyor.

Geçtiğimiz günlerde de Microsoft ve Intel’den benzer bir sinyal gelmiş, iki şirket Huawei’ye olan desteğini sürdüreceğini duyurmuştu. Trump’ın bugünkü açıklamasıyla birlikte ise ortada bir sorun kalmamışa benziyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0