in

Erzurum piknik alanları 2021! Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır?  

Havaların ısınmasıyla birlikte doğaya kaçmak isteyen pek çok kişi Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunu gündemde getirdi. Bilindiği üzere Erzurum kış sporları denince akla ilk gelen şehirlerden biri… Erzurum, her yıl binlerce kayak tutkununu ağırlarken nefis kar manzaraları ise şehre ayı bir güzellik katıyor. Fakat Erzurum’un doğayla iç içe olan benzersiz doğal güzellikleri de saymakla bitmiyor. Doğu Anadolu’nun en büyük şehri olan Erzurum, unutulmaz bir seyahat deneyimi vadediyor. Peki, Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Erzurum piknik alanları 2021! 

Yeni normalleşme kararlarının ardından vatandaşlar Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunu gündeme getirdi. Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Camileri, medreseleri, kümbetleri ve türbeleri ile sizleri zaman yolculuğuna davet eden şehir, dillere destan mutfağı ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Peki, Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Erzurum piknik alanları 2021! 

Erzurum piknik alanları 2021! Erzurum’da nerede mangal ve piknik yapılır?  

Erzurum, Türkiye’de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biridir. Erzurum ovasının güneydoğu kenarında, bu ova ile Palandöken dağının temas sahasında kurulmuş olan Erzurum şehri, 758.279 nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük üçüncü ilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1900 m olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeridir. Şehir, tarihî eserleri ve kış sporları tesisleriyle de tanınır. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük dördüncü ili olan Erzurum’da, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup şehir son yıllarda kış turizmiyle de öne çıkmaktadır. Soğuk iklimi sebebiyle sanayisi gelişmemiştir. 25.005 km² yüz ölçümüne sahip il arazisinin %15,17’si tarımsal amaçlı olarak kullanılabilir konumdadır. 

Erzurum Palandöken Kent Ormanı Piknik Alanı; 

Şehrin güneyinde merkeze 5 km uzaklıkta Palandöken Dağı eteklerinde yer almaktadır. Bu alanda dinlenme, yürüyüş ve piknik sahaları bulunmaktadır. 

Dumlu Piknik Alanı; 

Yakutiye Belediyesi tarafından yapılan Dumlu Piknik alanı, Erzurum’un kuzeydoğusunda şehrin merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Erzurum Tortum karayolu üzerinde , birçok imkana sahip dinlenme ve piknik alanıdır. Özel işletmeye ait olan piknik alanına girişler ücretlidir. 

Abdurrahman Gazi Piknik Alanı; 

Abdurrahman Gazi Piknik Alanı şehir merkezinin güneydoğusunda Palandöken dağının eteklerinde, şehre hakim bir tepede konumlandırılmış olan Abdurrahman Gazi türbesinin etrafında yer almaktadır. 

15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı; 

Şehrin kuzeybatısında Eski Havaalanı yolu Fuar Merkezi altında inşa edilen 15 Temmuz Milli İrade Mesire Alanında 52 kamelya ve 300 piknik masası bulunuyor. Mescit, fitness alanı, otopark, çocuk oyun alanları, futbol ve basketbol sahalarının yer aldığı mesire alanı doğayla iç içe olan bir özelliğe sahiptir. 

Tekederesi(Gölet) Piknik Alanı; 

Çat yolu üzerinde şehrin güneybatısında, merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan Tekederesi köyünün de batısında bulunan gölün etrafı ağaçlarla kaplı olup piknik için çardaklar bulunmaktadır. 

Ak Özdemir Piknik Alanı; 

Şehrin doğusunda Pasinler yolu üzerinde olan merkeze 15 km uzaklıkta bulunan piknik alanında ayrıca alışveriş merkezi, otel, restaurant, müze, aqua park ve paintball oyun alanı bulunmaktadır. 

Özdemir Dinlenme Tesisleri & Piknik Alanı; 

Şehrin batısında, Ilıca yolu üzeri Çiğdemli Köyü mevki de şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almakta olup alanda 20 üzeri çardak bulunmaktadır. 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri; 

Şehrin kuzeyinde Erzurum şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta olan havaalanı yolu üzerinde Erzurumspor tesislerinin içinde yer alan Olimpiyat Parkı 550 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Parkı ortadan ikiye bölen yaklaşık yüz metre uzunluğunda havuz bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde deniz bisikleti faaliyeti yapılan yapay göl bulunmaktadır. Alanda golf sahası, Paintball, Go Cart, Balon Futbolu etkinlikleri, tenis kortları, basketbol sahası, voleybol sahası, Halı Saha ve Akülü Arabalar bulunmaktadır. Son dönemde yapılmış en güzel gezi,dinlenme ve piknik alanıdır. 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Boğaz Mevkii Mesire ve Piknik Alanı; 

Şehrin güneyinde Palandöken ilçesi Yıldızkent semtinin üst tarafında şehir merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta Boğaz Mevkiinde bulunmaktadır. 

Atatürk Üniversitesi Mesire & Piknik Alanı; 

Şehrin batısında Cemal Gürsel Stadyumunun karşı tarafında Atatürk Üniversitesi alanı içerisinde çardaklı piknik alanı bulunmaktadır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0