in

Eskişehir piknik alanları 2021! Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır?   

Pek çok kişi Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusunu araştırıyor. Günümüzde “öğrenci şehri” olarak anılan Eskişehir, köklü tarihinden gelen gücünü zenginliğini, bir bilim, sanat ve kültür şehri olma vizyonuyla perçinliyor. İç Anadolu’nun kuzeybatı kesiminde yer alan Eskişehir, içinden geçen Porsuk Çayı ile tanınıyor. Eskişehir, yeşil alanlarının ve doğal güzelliklerinin kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Peki, Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Eskişehir piknik alanları 2021! 

Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Canlı, enerjik ama huzurlu atmosferi, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin ve çalışan kesimin oluşturduğu genç nüfusuyla Eskişehir, ziyaretçilerine klasik bir İç Anadolu şehrinden çok daha fazlasını sunuyor. Eskişehir, doğal güzellikleri, yeşil alanları ve şehrin kendine has enerjisiyle sizlere keyifli anlar yaşatacak. Peki, Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun detaylı yanıtı ve Eskişehir piknik alanları 2021! 

Eskişehir piknik alanları 2021! Eskişehir’de nerede mangal ve piknik yapılır?   

Eskişehir, denize kıyısı olmadığı için Anadolu’nun karasal iklimine sahip. İç Anadolu’nun sert kışlarının yaşandığı Eskişehir, yazları da sıcak epey sıcak oluyor. Kışın -2 dereceye düşen sıcaklıklar yazın 40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Eskişehir’e gitmek için en uygun zaman ise tatlı bir serinlik sunan sonbahar ve bahar ayları. Sizler için hazırladığımız haberimizde Eskişehir’in piknik alanlarını derledik. İşte detaylar… 

Fidanlık Orman İçi Dinlenme Yeri 

Eskişehir kent merkezine 7 km. uzaklıkta bulunan Orman Fidanlığı, Karacaşehir Köyü’nün hemen yakınındadır. 1962 yılında tesis edilen Fidanlığın güneyinde yer alan yamacın üst kısımlarında ise Karacaşehir Kalesi’nin yıkıntıları bulunmaktadır. Porsuk çayı kenarında, ağaçlık bir alan olup, toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Eskişehir halkının dinlenme ve eğlence gereksinimini karşılamada önemli bir yere sahiptir. 12 hektar büyüklüğündeki Orman Fidanlığı’nın piknik alanlarında, masalar ve banklar, çocuk oyun bahçeleri, büfe,ocaklar,su ve tuvalet bulunmaktadır.  

Bademlik 

Odunpazarı semtinin üst kısımlarında yer alan Bademlik piknik alanı, kent merkezine yakınlığı dolayısıyla özellikle gençler tarafından tercih edilen bir piknik alanıdır. Bölge badem ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu adla anılır. Bademlik’te çay bahçeleri, yemek servisi de yapılan bir restaurant ve son yıllarda kullanılmayan bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Tüm Eskişehir Ovası’na hakim bir noktada kurulmuş olan Bademlik piknik alanı aynı zamanda iyi bir seyir terasıdır.  

Musaözü Barajı 

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde Merkez İlçe’ye 21 km uzaklıkta 50 hektar büyüklüğünde bir piknik alanıdır. D.S.İ. Sulama göletinin çevresinde oluşturulan dinlenme alanından günübirlik yararlanılabilir. 1967 yılında tesis edilmiştir. Karaçam, meşe , söğüt ve ardıç türlerinden oluşan yeşil örtüsü ve olta balıkçılığına imkan veren sazan, yayın kerevit bulunan göleti, dinlenme yerinin doğal değerleridir.  

Şelale (Kalabak) Orman İçi Dinlenme Yeri 

Kalabak köyü yakınlarındaki orman içi dinlenme yeri, adını aldığı şelalesi ve karaçam, ardıç, çınar, akçaağaç, fındık, söğüt, alıç, kavak, kızılcık, böğürtlen, yabani gül, meşe, sarmaşık türlerinden oluşan zengin floryasıyla güzel bir doğal görünüme sahiptir. 10 hektar büyüklüğündedir. 1988 yılında tesis edilmiştir. İl merkezine 42 km. uzaklıktadır. 

Karataş Orman İçi Dinlenme Yeri 

Şehir merkezine 20 km. uzaklıktaki orman içi dinlenme yeri, Eskişehir-Sarıcakaya yolu üzerindedir. Bitki örtüsünü oluşturan meşe ağaçlarıyla piknik yapmak için ideal bir alandır. 1998 yılında tesis edilmiştir.  

Çatacık Orman İçi Dinlenme Yeri 

4 hektar büyüklüğünde, Mihalıççık ilçesi sınırları içerisindedir. 1967 yılında tesis edilmiştir. 1.350.m. rakımdaki alan günübirlik kullanım tesislerine sahiptir. Sarıçam ormanı ve bitişiğindeki Geyik üretme istasyonundaki geyikler görülmeye değer güzelliktedir. İl merkezine 85 km., Mihalıççık ve Alpu’ya 40 km. uzaklıktadır.  

Hasırca 

Eskişehir merkezine 30 km. uzaklıkta bulunan piknik alanı, aynı zamanda Hasırca Çiftliği olarak da bilinir. Porsuk Barajı yakınlarındaki piknik alanında Kızılay’ın bir gençlik kampı bulunur. Çam ormanı içerisinde cilt hastalıklarına iyi gelen biri açık, diğeri kapalı iki kaplıcası vardır.  

Kalabak Başı 

Türken Dağı eteklerinde yer alan ve Eskişehir’in içme suyu kaynaklarının bulunduğu Kalabak Mevkii, temiz havası ve lezzetli içme sularıyla, orman içinde tercih edilen bir piknik alanıdır.  

Şoförler Çeşmesi 

Eskişehir merkezine 17 km. uzaklıkta olan bu orman içi dinlenme yeri, özellikle kaliteli içme suyu ve doğal güzelliğiyle Eskişehir’lileri çeker. 

Regülatör 

Eskişehir-Kütahya karayolunun 5.km.sindedir. En çok tercih edilen piknik alanlarından biridir. D.S.İ.’nin büyük bir regülatörünün hemen yanında yer alır. Piknik için her türlü olanak vardır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0