in

Kandiller Kuran’da geçiyor mu? 

Kandiller Kuran’da geçiyor mu sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Her yıl Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi idrak edilen bu mübarek gece yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimiyle birlikte Berat Kandili’’nin bugün olduğu öğrenildi. Berat kelime olarak ” bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” anlamına gelmektedir. Peki, Kandiller Kuran’da geçiyor mu? İşte, Kandiller Kuran’da geçiyor mu sorusunun detaylı yanıtı… 

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimine göre Berat Kandili tarihi 2021 belli oldu. Berat Kandili için artık sayılı saatler kaldı. Bu gelişmenin ardından pek çok vatandaş Kandiller Kuran’da geçiyor mu sorusunu araştırmaya başladı. Bu özel ve anlamlı gün müminler tarafından yine dualar ve ibadetlerle geçirilecek. Peki, Kandiller Kuran’da geçiyor mu? İşte, Kandiller Kuran’da geçiyor mu sorusunun detaylı yanıtı… 

Kandiller Kuran’da geçiyor mu? 

Müslüman toplumlar tarafından farklı şekillerde algılanan beş kandil gecesinden Regaib ile Berat’ın kutsallığı kesin olmadığı gibi bu gecelerde ifa edilecek ibadetler hakkında kaynaklarda sahih bilgilere rastlanmamıştır (bk. BERAT GECESİ). Hz. Peygamber’in doğumu şüphe yok ki önemli bir olaydır. Mi’rac da hem naslarla hem de tarihî kayıtlarla sabittir. Ancak bu olaylarla bağlantılı olarak kaynaklarda gerek Resûlullah gerekse ashap döneminde kutlama niteliğinde herhangi bir etkinliğe rastlanmamıştır. Kadir gecesinin faziletini anlatan ve aynı adla anılan sûrede Kur’an’ın inişine, dolayısıyla İslâm’ın doğuşuna vurgu yapılmaktadır. Bu açıdan sözü edilen beş kandil içinde en çok önem verilmesi gereken gece Kadir gecesidir. Ancak Duhân sûresindeki âyetlerle birleştirildiği takdirde (44/2-6), Kadir’in vahyin inmeye başladığı yılda ramazan ayına denk geldiği yolundaki bilgiden başka kesinlik arzeden bir sonuç çıkarmak ve belli bir zaman belirlemek mümkün görünmemektedir. 

Berat kelimesinin aslı ”Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir. 

Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ”leyle-i beraa” (Berat Gecesi) olmakla birlikte ”leyle-i mübareke”, ”leyle-i rahmet” ve ”leyle-i sakk” isimleridir. Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0