in

Kuşlara neden elektrik çarpmaz?  

Elektrik tellerinde sıra sıra dizilen kuşları gördüğümüzde aklımıza her zaman kuşlara neden elektrik çarpmaz sorusu gelir. Elektriğin bir canlıya zarar vermesi için elektrik akımının bu canlı üzerinden geçmesi ve devreyi tamamlaması gerekir. Peki ama kuşlara neden elektrik çarpmaz? Sizler için hazırladığımız haberimizde kuşlara neden elektrik çarpmaz sorusunu yanıtladık. Detaylar haberimizde… 

Pek çok insan uzun zamandır kuşlara neden elektrik çarpmaz sorusunu merak ediyor. Elektriğin vücudumuzdan akmasının sebebi hücre sıvıları, başta tuz olmak üzere çözülmüş iyonlar vardır. Bunlar çok iyi iletkendirler ve vücudumuzdaki elektrik akımının akmasına neden olur. Peki, kuşlara neden elektrik çarpmaz? İşte, kuşlara neden elektrik çarpmaz sorusunun detaylı yanıtı… 

Kuşlara neden elektrik çarpmaz?  

Bildiğiniz gibi, elektrik akımı bir elektron akışıdır. Buradaki anahtar kelime “akış” tır. Tıpkı suyun yüksek bir yerden aşağı doğru akması gibi elektrik akımı da yüksek elektrik potansiyelli bir noktadan düşük elektrik potansiyelli bir noktaya doğru akar. Elektronlar bir yerden başka bir yere akmadıkça yararlı veya zararlı hiçbir şey yapamazlar. Örneğin, elektrik ışığını elde etmek için elektronların ince bir tungsten filamentinin bir ucundan diğer ucuna akmasını sağlarız. Elektrik gerilimi ya da voltaj dediğimiz şey elektronları bir yerden diğerine iterek bizim için çalışmasını sağlayan bir kuvvettir. Ancak voltaj ne kadar yüksek olursa olsun, elektronlara geçmeleri için bir yol verilmedikçe hiçbir şey yapamazlar. Güç iletim kabloları bu yoldur.  

Kuşlara geri dönersek; özellikle kış aylarında elektrik tellerine dizili kuşların keyifli görüntüsüne aşinayızdır. Bunun nedeni, tellerin üzerinden geçen elektrik akımının onların ayaklarını sıcak tutan az miktarda ısı üretmesidir. Ve evet sadece bu kuşları elektrik çarpmaz. Ayakları kesinlikle çok fazla elektronla temas halindedir ancak onlar elektriğin eve dönmesi yolunda bir kısa yol değillerdir. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltajlı elektrik telleri üzerinde keyifle dururlar.  

O zaman durum farklı. Bir telden diğerine (yüksek voltajlı olandan düşük voltajlı olana) doğru elektrik akmaya başlar ve kuşun üzerinden geçen elektrik akımı nedeniyle kuş çarpılır. Kuş burada direnci daha az olan tele kısa yol olmuş olur. Elektrik tellerinin aralarında mesafe olacak şekilde kurulmasının nedeni böyle çarpılmaları önlemektir. Benzer şekilde, eğer bir kuş hem elektrik teline hem de toprağa aynı anda dokunursa elektrik akımı kuşun gövdesi ile toprağa geçer. Bu şekilde kuş yine elektrik akımına maruz kalarak çarpılır ve ölür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0