in

Salı günü tırnak kesilir mi? 

 Salı günü tırnak kesilir mi sorusu pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Halk arasında dolaşan ‘gece tırnak kesilmez’ veya ‘belirli günler dışında tırnak kesmek doğru değildir’ gibi söylemler insanların aklında soru işareti yaratmaya devam ediyor. Her ne kadar bu iddialar İslamiyet anlayışına uygun olmasa da salı günü tırnak kesilir mi sorusu gündeme getirildi. Peki, salı günü tırnak kesilir mi? İşte tüm detaylar… 

Son günlerde vatandaşlar tarafından salı günü tırnak kesilir mi sorusu araştırılmaya başlandı. Bilindiği üzere bu konuda birçok yanlış bilgi ve hurafe bulunuyor. Onlardan en bilineni ise ‘gece tırnak kesmek günahtır’ söylemi… Bu iddialar İslamiyet ile uyuşmasa da salı günü tırnak kesilir mi sorusunun yanıtı merak ediliyor. Peki, salı günü tırnak kesilir mi? İşte tüm detaylar… 

Salı günü tırnak kesilir mi? 

Tırnakları kesmek hem sağlığımız açısından çok önemli hem de Peygamberimiz’in mühim bir sünnetidir. Hazret-i Aişe – radıyallahu anha-‘dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte; tırnakların kesilmesinin fitrattan: bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve uygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (BuhâriLibâs, 63,64) Tırnağınızı salı günü gönül rahatlığıyla kesebilirsiniz. Bütün bunlar hurafedir. 

Gece tırnak kesilir mi? 

Gece veya gündüz, istenilen her vakitte tırnak kesilebilir. Halk arasında, geceleyin tırnak kesmek “ölü eti yemek gibidir” veya “geceleyin tırnak kesilmez” şeklinde bir anlayış yayılmış olsa da bu durum, İslamiyet’in ölçülerine pek uygun değildir. Eskiden, elektriğin olmadığı zamanlarda gece tırnak kesmek, elde bazı yaralanmalara sebebiyet veriyor ve çoğu kez kesilen tırnağın nereye fırladığı da tam olarak görülemiyordu. İşte, bu ve benzeri durumlar, geceleyin tırnak kesmenin pek uygun olmadığı kanaatinin yayılmasına zemin oluşturmuştur. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin dinen hiçbir mahzuru yoktur. 

Sünnete uygun tırnak kesimi nasıldır? 

Herhangi bir rivayete dayanmaksızın tırnak kesmede şu tertibe uyulması tavsiye edilir: Önce sağ elin şehadet parmağından başlayarak, sonra orta, yüzük, serçe parmaklarını tırnaklarını sırayla kesip en sonunda başparmağa geçilmelidir. Sol elde ise küçük parmaktan başlayıp yüzük, orta, şehadet ve başparmağa sırayla geçilmelidir. Ayak tırnakları kesilirken sağ ayağın küçük parmağından başlayıp sol ayağın başparmağına geçip sırayla en son küçük parmağa ulaşılmalıdır. Tırnaklar parmağa zarar vermeyecek şekilde imkân nispetinde dipten kesilmelidir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0