in

Sazan balığı nesli tükeniyor mu? 

Sazan, sazangiller familyasına adını veren tatlı su balığı olarak biliniyor. Göl ve yavaş akan derelerde bulunuyor. Son günlerde pek çok kişi sazan balığı nesli tükeniyor mu sorusunu araştırıyor. Uzun gövdeli, solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır. 1,5 metre boyunda, 35 kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 40-50 yıla kadar varabilir. Peki, sazan balığı nesli tükeniyor mu? İşte, sazan balığı nesli tükeniyor mu sorusunun detaylı yanıtları… 

Son günlerde birçok kişi sazan balığı nesli tükeniyor mu sorusunu araştırıyor. Bilindiği üzere sazan balığı, Türkiye’nin Akdeniz ve Güneydoğu bölgesi haricinde her yerinde bulunur. Ancak, Akdeniz Bölgesinin en önemli akarsularından olan Göksu Irmağı’nda bol miktarda sazan yaşamakta ve ağırlıkları 10-12 kilograma ulaşabilmektedir. Birçok sebebe bağlı olarak bazı hayvanlar neslinin tükenme sorunuyla karşı karşıya gelebiliyor. Peki, sazan balığı nesli tükeniyor mu? İşte, sazan balığı nesli tükeniyor mu sorusunun detaylı cevabı… 

Sazan balığı nesli tükeniyor mu? 

Pullu ve pulsuz birçok çeşidi vardır. Pullu türleri iri pulludur. Renk ve biçimleri yaşadıkları ortama göre değişir. Genellikle sırtı koyu yeşil, yanları ve karın altı çamur rengindedir. Küçük ağızlı kalın ve oynak dudaklıdır. Üst çenelerinden dört bıyık sarkar. Ağız dişleri yoktur. Yutak (farinks) dişleriyle besinlerini öğütürler. Bıyıkları dokunma organı olarak görev yapar. Sazan balıkları da nesli tükenen hayvanlar listesinde yer alıyordu. 

Dipleri karıştırır, suyu bulandırırlar. Çevik ve hareketli balıklardır. Sürüyle dolaşırlar. Eti fazla kılçıklıdır. İrileri iyi pişirildiğinde eti beğenilir. Nisan-Haziran arasında yumurtlarlar. Bazı bölgelerimizde yumurtlama dönemi ağustos ayına kadar sürebilir. Yumurtaları bitkilere yapışır. Bir dişi, bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir. Yumurtaların çoğu diğer ekolojik dengeyi bozan ve potansiyel sakıncalı balıklar tarafından tüketilir. Ortam ısısına bağlı olarak en geç bir hafta içinde yumurtalar açılır. Üç yılda erginleşirler. Sazanların 100 yıl kadar yaşadığı söylenirse de ömürleri normal olarak 40-50 yıl kadardır. Balıkçılar bunları harekete geçirmek için gürültülü sesler çıkarırlar. Balık ağı ile bol miktarda avlanırlar.  

Türkiye’de birçok gölette 15 kg ve üzerinde birçok balık tutulmuştur. Modern balıkçılıkla ilgilenenler tutmuş oldukları balıkları tekrar ait oldukları yere bırakırlar. Tebliğde alıkonma adeti 5 taneyle sınırlandırılmıştır. Türkiye’de 40 cm altında sazan balığı avlamak yasaktır ve tutulan sazan balıkları derhal suya iade edilmelidir. Aksine hareket edenlere para cezası uygulanır. Bilindiği üzere iç sularımızda 3 iğneye serbestlik vardır. Sazan balığı avcılığı farklı materyallerle yapıldığından Ay çekirdeği ve mısır küspesinde iğne adeti 1 taneyle sınırlandırılmıştır. Aksine hareket edenler para cezasıyla karşılaşırlar. Mısır, solucan, midye, hamur, canlı yem ve boili ile tutulmaktadır. Ekolojik dengeyi bozan İsrail Sazanında limit ve sayı zaman yasağı bulunmamaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0