in

Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu? 

Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne sahip Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu sorusuyla araştırılmaya başlandı. Sayısız film, dizi ve tiyatroda yer alan usta oyuncu Türk sinemasına önemli katkılarda bulunmuş bir isim. 1939 yılında dünyaya gelen sanatçı her daim yenilikçi ve gençlerin umut ışığı oldu. Peki, Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu? Sizler için hazırladığımız haberimizde Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu sorularını yanıtladık. İşte detaylar… 

82 yıllık hayatına 75 adet film ve diziyi sığdıran ünlü sanatçı Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu sorusuyla gündemdeki yerini aldı. 1939 yılında doğan usta sanatçı pek çok başarılı imza attığı gibi aldığı ödüller de oldukça fazla. Peki, Türk sinemasına ve tiyatrosuna bu kadar emek veren Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu? İşte, Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu sorularının detaylı yanıtları… 

Şemsi İnkaya öldü mü, yaşıyor mu? 

Şemsi İnkaya, 13 Nisan 1939 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ticaret Lisesinden mezun oldu. Ankara’da yapılan Konservatuar sınavlarını kazandı ama kabul edilmediği için giremedi. Sonra İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosuna geldi Tuncel Kurtiz, Okan Sağtürk (Tan Sağtürk’ün babası), Güneş Uğurlu, Avni Dilligil ile çalışmaya başladı. Ardından askere gitti, Isparta’da başlayan askerliğini İstanbul Harp Akademisi’nde bitirdi. Şemsi İnkaya hayata ve şu an 82 yaşında. Sağlık durumu gayet iyi. 

Sanat hayatına İ.Ü.T.B. Gençlik Tiyatrosu’nda amatör olarak başladı.Avni Dilligil, Ulvi Uraz,Gazanfer Özcan, Haldun Dormen gibi pek çok tiyatroda görev yaptı. İstanbul Tiyatrosuyla çalıştı, kendi özel tiyatroları oldu. Bir ara Ayten Gökçer’le bir müzikal çalışması oldu. 

70li yıllardan itibaren pek çok sinema ve dizi filmlerde oynamıştır. 1981 yılında yapımcılığı Türker İnanoğlu’nun, senarist Sadık Şendil, yönetmenKartal Tibet’in olduğu “Gırgıriye” adlı filmde Adile Naşit, Münir Özkul, Perran Kutman, Ayşen Gruda, Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Gezen, Sümer Tilmaç ile beraber oynadı. 1998 yılında senaryosunu Samim Utku’nun yazdığı “Üvey Baba” adlı dizideŞemsi İnkaya Halil Güneşli (Lamia’nın üvey babası) rolünde Burçin Abdullah’da Lamia Onur rolünde çocuk oyuncu olarak başrolde oynarken diğer rollerde ise Işıl Yücesoy, Melike Öcalan, Seda Çetin, Betül Aşçıoğlu, Hakan Vanlı gibi isimler oynamıştır. Şemsi İnkaya, Tiyatro oyuncuları derneği To-Der üyesi ve denetleme kurulu başkanıdır… Ayten Erman ile evlendi. Boşandı. Ozan adında bir oğlu vardır. 2014 yılında “Kertenkele” adlı dizide Timur Acar, Sera Tokdemir, Erdinç Gülener, Sinan Çalışkanoğlu, Umut Oğuz gibi oyuncularla birlikte rol aldı. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0