in

Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı? 

Geçtiğimiz günlerde ünlü popçu Serpil Barlas hayatını kaybetti. Bu gelişmenin ardından pek çok kişi Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı sorusunu araştırmaya başladı. İkilinin soyadı benzerliği sebebiyle bir akrabalık bağının olduğu düşünülüyor. 1970 yılında Altın Ses Yarışması’nda Nilüfer’in ardından ikinci olan Serpil Barlas’ Oldu Olanlar’ adlı parça ile adından söz ettirmişti. Peki, Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı? Serpil Barlas neden hayatını kaybetti? Sizler için hazırladığımız haberimizde Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Ünlü ses sanatçısı Serpil Barlas dün hayatını kaybetti. Sanatçı Serpil Barlas’ın hayatı ve biyografisi vefat haberi ile merak konusu oldu. Bu gelişmenin ardından pek çok kişi Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı sorusunu da araştırmaya başladı. Kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiği öğrenilen Barlas 64 yaşındaydı. Peki, Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı? İkilinin soyadı benzerliği pek çok kişinin aklına akraba olabilecekleri iddiasını getirmişti. İşte, Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı sorusunun detaylı yanıtı… 

Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı? 

Serpil Barlas 1957 İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat. 1960’lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Zamanın ünlü orkestralarında solistlik yapmıştır. 1970 yılında Altın Ses Yarışması’nda Nilüfer’in ardından ikinci olmuştur. 1976-1978 yılları arasında birkaç 45’lik plak doldurmuş ve bunların arasında en çok Oldu Olanlar adlı parça ile adından söz ettirmiştir. 1978’de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde “Yaşamaya Bak” isimli şarkı ile katılmıştır. 1978 yılında ABD’ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etmiştir. 1993 yılında Türkiye’ye dönüşünden sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat camiasında bir ilke imza atmıştır. Toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmış ve ünlü müzisyen Uğur Dikmen’in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden “Benim Adım İnsan”, “Sahipsiz Çocuklar” , “Bosna” adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalışmıştır. 

Flash TV’de 3 sene (1998-2001) “Serpil Barlas’la Kurdele” adlı televizyon programını hazırlayıp sunmuştur. Barlas, özellikle 1980’li yıllarda seslendirdiği şarkılarla büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış, üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle de gündem yaratmıştı. Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Serpil Barlas, müzik çalışmalarına orada devam etmişti. Ünlü kompozitör Uğur Dikmen ile evliydi.  Serpil Barlas Mehmet Barlas akraba mı sorusunun yanıtı ise hayır. 

Mehmet Barlas kimdir? 

Ankara’da 1942 yılında doğan Mehmet Barlas, lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden aldı. Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı. 

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi. 

2008 yılı içinde kısa bir süre ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı adında bir program yapmış olup, şu anda NTV Radyo’da Makam Farkı adlı programı düzenlemektedir. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyetindedir. Can Paker’in eniştesi; eski ticaret, ekonomi ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğludur. Barlas 1968 yılından beri kendisi gazeteci Canan Barlas’le evliliğini sürdürmektedir. Barlas’ın iki çocuğu bulunmaktadır. 

Mehmet Barlas’ın Eserleri 

Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu 

Rüzgar Gibi Geçti 

İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak 

Türkiye Üzerine Pazarlıklar 

Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi, Birey Yayıncılık 

Turgut Özal’ın Anıları, Sabah Kitapları 

Latife Hanım’ın Sırları ve Türk Sosyetesi, Birey Yayıncılık, İstanbul 2005 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0