in

CCl4 suda çözünür mü? 

Yüz yüze yapılacak olan sınavlara hazırlanan öğrenciler CCl4 suda çözünür mü sorusunu gündeme getirdi. Temizlik endüstrisinde karbon tet, yangın söndürmede Halon-104 olarak da bilinen CCl4 formülü organik bileşik olarak tanımlanıyor. Eskiden soğutucu gazların üretiminde, temizlik maddesi olarak ve yangın söndürücülerde yaygın olarak kullanılmış. Düşük seviyelerde tespit edilebilen “tatlı” bir kokuya sahip, renksiz bir sıvıdır. Düşük sıcaklıklarda yanıcılık yoktur. Peki, CCl4 suda çözünür mü? İşte, CCl4 suda çözünür mü sorusunun yanıtı… 

CCl4 suda çözünür mü sorusu birçok öğrencinin araştırdığı konu başlıkları arasında. İkinci dönemin başlamasıyla birlikte derslerine ağırlık veren kişiler internetten faydalanmaya devam ediyor. Asıl adı karbon tetraklorür olan madde, IUPAC tarafından tanınan adıyla organik tetraklorometan olarak biliniyor. Peki, CCl4 suda çözünür mü? İşte, CCl4 suda çözünür mü sorusunun detaylı cevabı… 

CCl4 suda çözünür mü? 

Kimyâda formülü CCl4 olup, yoğun, renksiz, alev almayan, iletken olmayan bir sıvıdır. CCl4 Yoğun renksiz ve iletken bir yapıda olduğu için ve sıvı bir madde olduğu için suda çözünmez kendileri apolar bir maddedir. Sadece alkollerde çözünme yapar. Kesif bir buhar veren karbon tetraklorürün kendisine has bir kokusu vardır. -23°C’de katılaşır ve 77°C’de kaynar. Yoğunluğu, 1,585 g/cm3tür. Molekül yapısı düzgün tetraedron olup, merkezinde karbon atomu bulunur.  

Apolar yapıya sâhiptir. Suda çözünmez, fakat alkol gibi apolar çözücülerde çözünür. Karbon tetraklorür zehirli olup, hava içinde bulunan milyonda 25 nisbetindeki buharı zehirlemeye yeterlidir. Deriden içeriye girebilir. Aşırı miktarda buharını teneffüs etmek veya sıvı ile temas etmek mîde bulantısı meydana getirir. Uzun süre temas edilirse karaciğer veya böbrekler harap olur ve ölüme götürür. Karbon tetraklorür, katalizör mevcudiyetinde karbon sülfürün kuru klor gazı ile ısıtılmasından elde edilir. 

CCl4 nedir ve nerelerde kullanılır? 

Karbon tetraklorür, sanâyi çözücüsü ve yağ giderici diğer maddelerin elde edilmesinde ara maddesi olarak geniş ölçüde kullanılır. Tahılların buharlanmasında ve böcek öldürücü olarak da ziraatta kullanılır. İyi yağ temizleyici olduğu için, eskiden kuru temizlemede kullanılırdı. Karbon tetraklorür, yangın söndürücü olarak da kullanılıyordu. Isınma sonucu meydana gelen karbon tetraklorürün buharının yoğunluğu havanın yoğunluğunun yaklaşık 5,3 katı olduğundan, yanan madde ile havanın irtibatını keser. Fakat buhar alev sıcaklığında hidrolize olarak zehirli fosfeni (COCl2) meydana getirdiğinden artık yangın söndürmede kullanılmamaktadır. İletken olmadığından elektrik yangınlarında emniyetle kullanılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0