in

A101 kalimba ile dikkat çekiyor! Kalimba nedir ve nasıl kullanılır? 

Kalimba nedir ve nasıl kullanılır soruları son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kalimba son yıllarda oldukça popüler olmuş dünya çapında tanınır hale gelmiş bir enstrüman. A101 kalimba ile dikkat çekiyor. Oldukça yaygın bir şekilde birçok müzik türünde sıklıkla kullanılan bu müzik aletini muhteşem sese sahip özel enstrümanı detaylı bir şekilde anlatmadan önce, bu müzik aletinin tuşlu bir türe sahip olduğunu bilmelisiniz. Peki, Kalimba nedir ve nasıl kullanılır? Piyano ve kanun mantığı ile kullanılan bu müzik aleti iki elimizin arasına alınarak baş parmaklarımız ile üzerinde bulunan levhalara kuvvet uygulayarak kullanılmaktadır.  İşte, Kalimba nedir ve nasıl kullanılır sorularının detaylı yanıtları… 

Sosyal medyada kullanımı oldukça yaygın olan ve gençlerin ilgisini çeken müzik aleti Kalimba nedir ve nasıl kullanılır sorularıyla gündemdeki yerini aldı. A101 kalimba ile dikkat çekiyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde A101 market mağaza ve internet sitesinde kalimba satışına başladı. Kalimba baş parmak piyanosu olarak kabul görmektedir. Bunun sebebi ise oldukça ufak ve minik yapısından kaynaklıdır. Peki, Kalimba nedir ve nasıl kullanılır? İşte, Kalimba nedir ve nasıl kullanılır sorularının detaylı cevapları… 

A101 kalimba ile dikkat çekiyor! Kalimba nedir ve nasıl kullanılır? 

Kalimba iki elinizin avuç içerisinin yan kısımlarını saracak şekilde konumlandırarak üst yüzeyde kalan baş parmaklarımız ile çalınmaktadır. Diğer dört parmağımız ürünü avuç içerisinde uygun pozisyonda tutarak dengesini sağlamaktadır. Ayrıca kalimba yerel bir enstrüman olması ile birlikte oldukça kullanışlı ve hoş tınılara sahiptir. Güney Afrika kökenli yerel bir enstrüman olan bu ürünün birçok ismi yani adlandırma biçimi vardır. Kullanıldığı bölge ve topluluklarca farklı isim ve yapı özelliklerine sahip bu enstrümanda elde edilen ses ve tını özellikleri de çeşitlenebilir. Ayrıca kalimba Türkiye dışında mbiralikembe,sansa ve nyunga gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.  

 A101 kalimba ile dikkat çekiyor! 

 Jwin JK-01 17 Tuşlu Ahşap Kalimba ürünü sosyal medyada pek çok kişinin ilgisini çekmiş durumda. Birçok kişi ürüne nasıl ulaşacağını merak ediyor. A101 marketlerinin internet sitelerinde de satışı bulunan kalimba raflarda da alıcılarını bekliyor. Ürün kodu ise 26016873. Fiyatı ise 89,00 TL. 

Kalimba nasıl kullanılır? 

Günümüzde genellikle bu alanda elverişli seslere uygun özel seçilen ağaç türlerinden elde edilen kalimba gövde kısımları kullanılır. Doğru bir fırınlama yönteminden sonra ürüne göre değişen ölçü ve yapı özelliklerine sahip bir şekilde üzerinde bulunan özel ses sütunları ilave edilir. Ayrıca bu kısımda dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise, sıklıkla tercih edilen ses delikli kalimba modelleridir. Bu ses delikleri tıpkı gitar ve benzeri enstrümanlarda yer alan gövde üzerinde ki ses delikleridir. Aynı mantıkta bulunmakta sesi derinleştirip ve gücünü arttırmaktadır. Bu sayede elde edilen sesin kapasitesi daha kuvvetli ve kullanışlı olacaktır. Son yıllar kalimba çeşitli bölgelerde sahnelerde de yer almaya başlayan bu müzik aleti elektro modellerinde üretilmesi ile kullanım alanları artmıştır. Kalimba diğer müzik aletleri gibi elektronik ses ekipmanları ile set halinde kullanılabilen yapıya sahip bir şekilde elektro kalimba olarak günümüzde üretilebilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan kalimba modellerinin üzerinde yer alan tuş sayısı genellikle 17 adettir. Bunun sebebi ise üzerinde yer alan tuş adeti sayesinde üretilen ses aralığı ve dağarcığının 17 tuşlu kalimba modellerinde en elverişli ve kullanışlı olmasıdır. Bu modeller dışında daha yüksek ve düşük tuş sayısına sahip olan kalimba modelleri bulunmaktadır. Ayrıca yerel bir enstrüman olduğu için ortaya çıktığı kıtada yer alan bölgelerde ise farklı dış ve ses özelliklerine sahip biçimleri de görülmektedir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0