in

Adana piknik alanları 2021! Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır?  

Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusu gündemde. Denizi, kumsalları, antik kentleri, kaleleri, portakal bahçeleri, dört mevsim hiç eksilmeyen güneşi, bol oksijenli yaylaları, verimli toprakları ile Adana, Anadolu yarımadasının güneyinde, Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Bir tarım ve sanayi kenti olan Adana yaklaşık 2.200.000 kişilik nüfusuyla Akdeniz Bölgesinin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük şehridir. Peki, Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Adana piknik alanları 2021! 

Doğal güzelliğiyle ğek çok turistin uğrak yeri olan Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusuyla gündemde. Bölgede bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırmalar kentin binlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu göstermiştir. Binlerce yıl değişik medeniyetlere kucak açmış kent, günümüzde de Türkiye’nin hemen hemen her yerinden göç yoluyla gelen insanların yerleşim yeri olmuştur. Peki, Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Adana piknik alanları 2021! 

Adana piknik alanları 2021! Adana’da nerede mangal ve piknik yapılır?  

Adana, Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan 36°30-38°25 kuzey enlemleri ile 34°48-36°41 doğu boylamları arasında ve Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Adana, tarihte Batılılar tarafından daha çok Kilikya olarak bilinen Çukurova’ya bir giriş kapısı olarak hizmet eden Akdeniz’in kuzeydoğu kenarında bulunmaktadır. Bu geniş düzlük Toros Dağları’nın güneydoğusu boyunca uzanır. Adana’dan Çukurova’nın batısındaki Tarsus’a giden yol Toros Dağları eteklerindeki tepelerden geçer. Sıcaklık, her yükseltiyle beraber düşer, çünkü yol yaklaşık olarak 4000 m’lik bir rakıma ulaşır ve kayalıklı bir geçit olan Gülek Boğazı’ndan geçer ve İç Anadolu düzlüklerine doğru devam eder.İl sınırları dahilinde irili ufaklı birçok akarsu bulunmasına rağmen Seyhan ve Ceyhan nehirleri Adana’nın en önemli akarsularıdır. 

Adana’nın piknik alanları ise şöyle, 

Belemedik 

Pozantı’dan 10 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır. Çakıt Çayı kıyısında kurulmuş yaylada ahşap ve taştan yapılmış yayla evleri bulunmaktadır. Belemedik tren istasyonu ve çevresindeki binalar Berlin- Bağdat tren hattının yapıldığı dönemde inşa edilmiştir. Binlerce Alman ve Türk vatandaşının çalıştığı demir yolu inşaatı sırasında 20 yıla yakın Belemedik’te kalınması üzerine, Almanlar bu bölgeye büyük bir şantiyenin yanı sıra kilise, okul, sinema, hastane, hamam, cami kurmuşlardır. Yaban hayatı yönünden zengin olan yaylada yaban keçisi, yaban domuzu ve yırtıcı kuşlar gözetlenebilir. Özellikle sonbaharda çınar ağaçlarının sunduğu manzaralar ile fotoğraf ve doğa tutkunlarını kendisine çekmektedir. Ulaşım kara ve tren yoluyla sağlanmaktadır.  

Obruk Şelalesi 

Seyhan Nehri’nin bir kolu olan ve Göksu’ya dökülmekte ve SaimBeyli ilçesinde yer almaktadır. 

Dokuzoluk Mesire Alanı 

Eğlence Irmağı üzerinde yer alan piknik yerinde; kamelyalar, piknik masaları, mangal yerleri, mescit, umumi tuvalet ve çeşmeler mevcuttur. 

Eski Baraj & Gölü 

Adana’daki geleneksel ve favori yerlerden biri olan baraj gölü kıyısı ve eski baraj, aynı zamanda Seyhan regülatör köprüsü ile kıyı şeridinde gezinmek için idealdir 

Seyhan Nehri & Baraj Gölü 

Seyhan Barajı ve çevresinde doğa yürüyüşü, sportif olta balıkçılığı, su sporları, yamaç paraşütü, bisiklet turları etkinlikleri gerçekleştirilebilir. 

Küp Şelalesi 

Aladağ İlçesi’ne 37 kilometre uzaklıkta 1,5 kilometrelik bir kanyonda yer alan 10 şelaleden oluşan Küp Şelaleleri, sunduğu doğal güzelliklerle turizm merkezi haline gelmiştir. 

Kapıkaya Kanyonu 

Kapıkaya Kanyonunun bir girişi ismini buradan alan Kapıkaya Köyü’nden başlamakta ve düzenlenen 7.250 metrelik yürüyüş yolu ile Adana’nın bir başka güzelliği olan Yerköprü Mesire Alanı’na ulaşılmaktadır. Kanyonun orta kesiminde bahar aylarında akan Bahçecik Şelalesi yer almakta, bu şelale manzarasında ahşap oturma ve piknik alanları ve seyir terası yer almaktadır.  

Adana Merkez Park 

Sabancı Merkez Camisiyle birlikte nehrin kenarında devasa çim alan üzerinde yer alır. Çeşitli ağaçların varlığıyla Avrupai merkez kent park kültürünün önemli bir örneği olmasının yanı sıra 33 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük parkıdır. 40 ağaç ve 67 bitki çeşidi ile toplam 400 binden fazla bitkiden oluşmaktadır. Parkın içerisinde 12 havuz, çocuk oyun alanı, paten pisti, amfi tiyatro, dinlenme terasları bulunmaktadır. Ayrıca park ile cadde arasında 3 km uzunluğunda koşu ve bisiklet parkuru yer almaktadır. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0