in

Antalya piknik alanları 2021! Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır? 

Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusu gündemde. Uzun süredir piknik alanları koronavirüs salgını sebebiyle kapalı tutuluyordu. Piknik yapmak ve mangal yakmakla ilgili yerinde normalleşme kararlarında bir hüküm yer almıyor. Buna göre 1 Haziran 2021 itibarıyla ormanlık alan, sahil ve plajlarda piknik yapma yasakları kalkmıştı. Peki, Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Antalya piknik alanları 2021! 

1 Haziran’ın ardından alınan yeni normalleşme kararları vatandaşların aklına Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunu getirdi. Mangal pek çok vatandaşımızın vazgeçilmez aktivitelerinden biri. Bununla birlikte piknik alanlarında mangal yakılması da kesinlikle yasak. Bazı bölgelerde mesire alanları kapalı tutuluyor. Peki, Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır? İşte, Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır sorusunun yanıtı ve Antalya piknik alanları 2021! 

Antalya piknik alanları 2021! Antalya’da nerede mangal ve piknik yapılır? 

Antalya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehridir. 2020 sonu itibarıyla il nüfusu 2.548.308’dır. Türkiye’de “turizmin başkenti” olarak görülmektedir. Şehrin yüz ölçümü 20.177 km2dir.  İlde km2ye 115 kişi düşmektedir. En kalabalık ilçesi 2019 yılı itibarıyla 556.033 kişiyle Kepez ilçesidir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe ise km2 başına 5067 kişi ile Muratpaşa’dır. 19 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır. Tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi’yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır. Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye’nin en kalabalık beşinci ili olmuştur. Antalya’da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır. Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye’de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır. 

Bakanlık tarafından açıklanan ve uyulması gereken kuralları kapsayan son genelgede piknik alanları ile mangal yakma konusunda yasak bulunmuyor. Bakanlık genelgesiyle park, bahçe, piknik alanları, mesire yerleri, plajlar 1 Haziran 2020’den itibaren kullanılabiliyor. Bazı bölgelerde ise mesire alanları kapalı tutuluyor. Antalya’da yaşayan vatandaşlarımız için piknik yapabilecekleri pek çok yer bulunuyor. Bunlardan en sık tercih edilenleri ise şöyle: Sarısu Piknik Ve Mangal Alanı, Lara Plajı Piknik Alanı, Antalya Hayvanat Bahçesi, Büyük Çaltıcak, Kurşunlu Şelalesi Ve Tabiat Parkı, Antalya Kent Ormanı Meşe Kapısı Piknik Alanı , Topçam Plajı Mesire Alanı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0