in

Burun kanayınca oruç bozulur mu?

Zaman zaman burnumuz herhangi bir sebepten kanar ve özellikle de oruç esnasında bu durum başımıza geldiğinde ‘acaba orucum bozuldu mu’ diye içimizden geçiririz. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda yani oruçluyken burun kanaması durumunda ne olur? Oruç bozulur mu? Burun kanaması orucu bozar mı?

Oruç tutarken vücuda alınan herhangi bir şeyin orucu bozduğu biliniyor. Ancak vücuttan atılan bazı şeyler söz konusu olduğunda da oruç bozulabilir. Peki burun kanaması söz konusu olduğunda ne olur? Herhangi bir yerimiz ya da burun kanadığında oruç bozulur mu? Yoksa orucu tutmaya devam edebilir miyiz?

Öncelikle burun kanaması durumunda başınızı öne ve aşağıya doğru eğin ve kanın dışarı çıkmasını sağlayın. İlk yardımı gerektiği gibi uyguladıktan sonra kan akışı kesildiyse mesele kalmamıştır. Ancak son zamanlarda sıkça burun kanaması şikayetiyle güne devam ediyorsanız mutlaka bir hekime görünmenizde fayda var. Burun kanaması deyip geçmemeli ve altında yatabilecek onlarca farklı hastalığı da düşünerek kontrole gitmek önemli bir nokta.

Vücudunuzda veya burnunuzda bir kanama meydana geldiğinde oruç kazası gerekir. Orucu bozan şeyler arasında yer alan kanama, burun içinde olduğunda ve geniz yoluna aktığında orucu bozar. Şayet uykudayken burnunuzun kanadığını fark ettiyseniz ve geniz yoluna kan girdiğinden şüpheleniyorsanız orucun bozulduğunu farz ederek sonraki zamanlarda kaza orucunu tutabilirsiniz.

Şunu da belirtelim: Minik bir bölgede kanama meydana gelmişse ve geniz yoluna kanın gitmediğini düşünüyorsanız burun temizliği yapıp oruca devam edebilirsiniz.

Diyanet’in açıklamasına göre ok akıntı varsa ve bu akıntı genizden boğaza kaçıyorsa orucun bozulması gündeme gelebilir. Aksi halde oruç bozulmaz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0