in

Tetanoz aşısı orucu bozar mı?

Tetanoz aşısı yaptıranların orucu bozulur mu? Tetanoz aşısının içindeki sıvı orucu kaza etmeyi gerektirir mi? Ramazan ayına girmemizle birlikte bu yönde pek çok soru geliyor. Çeşitli sebeplerle aşı olanlar orucunun bozulup bozulmadığını merak ediyor. Peki bu konuda alimler ne düşünüyor? Diyanet’in bu konuda bir açıklaması var mı? Tetanoz aşısı orucu bozar mı?

Tetanoz aşısı, gerekli durumlarda mutlaka yapılması gereken bir aşıdır. Ancak Ramazan ayına girmemizle birlikte oruç tutmaya başlayanlar bu aşı konusunda tereddüt yaşıyor ve bu aşıyı yaptırmaları halinde oruçlarının bozulacağını ve hatta kaza etmeleri gerektiğini düşünüyor. Peki bu doğru mu? Tetanoz aşısı orucu bozar mı? Tetanoz aşısı nedeniyle orucu kaza etmek gerekir mi?

Diyanet’in tetanoz aşısı özelinde bir açıklaması bulunmamakla birlikte çeşitli aşılar için yaptığı bir açıklama mevcut. Tetanoz aşısı orucu bozar mı sorusuna Diyanet’in yanıtı şu şekildedir:

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.

Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0