in

Gece niyet etmeyi unuttum sabah etsem olur mu?

Gece niyet etmeden oruç tutulur mu sorusu uzun yıllardır yanıtını arıyor. Geceleri kalkmaya üşenen ya da bir şekilde sahura kalktığında niyet etmeyi unutanlar, orucunun sakatlanıp sakatlanmadığına emin olmak istiyor. Peki Diyanet bu konuda ne diyor? Gece niyet etmeyenlerin oruç tutmaları mümkün mü?

İslam dini gereği ibadetleri yerine getirirken en başta niyet eder, sonra da ibadetimizi icra ederiz. Ancak Ramazan ayında oruç tutarken özellikle de sahurda niyet edilmesi sık sık atlanan bir durumdur. Kişi uyku sersemi olduğundan bunu düşünmeyebilir ya da gece hiç uyanmadan aç karnına oruç tutmayı tercih edebilir. Peki bu doğru bir yaklaşım mı? Gece niyet etmeden oruç tutulur mu?

Gece niyet etmeden oruç tutmakla ilgili aklınızda bir soru varsa Diyanet’in bu konudaki fetvası aklınızda herhangi bir soruya mahal bırakmayacak.

Diyanet’in açıklaması şu şekilde:

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0