in

Kan almak orucu bozar mı?

Kan alma orucu bozar mı sorusu özellikle Ramazan ayına girdiğimiz günden bu yana Google’da yoğun bir şekilde aranıyor ve bu sorunun yanıtı merak ediliyor. Oruç tutan için kan vermek ve kan almak durumları söz konusu olduğunda alimlerin yorumu değişiklik gösteriyor. Peki kan almak orucu bozar mı?

Günlük koşturmaca içinde zaman zaman kan vermemiz ya da kan almamız gerekebiliyor. Ancak Ramazan ayında oruç tutanlar için bu iki durumun orucu bozup bozmadığı merak ediliyor. Vücuda bir sıvı girdiğinde orucun bozulduğunu biliyoruz. Peki kan alan kişinin orucu bozulur mu? Orucu kaza etmesi gerekir mi? Alimler bu konuda ne düşünüyor? Diyanet bu durumda olanlara ne öneriyor?

Oruç tutanların kafasını karıştıran konulardan biri kan almanın orucu bozup bozmadığıdır. Bu konuda birçok açıklama ve görüş vardır ve net bilgiyi bulabilmek oldukça zordur. Ancak Diyanet’in yaptığı açıklama, kan alanların ve kan verenlerin oruçlarıyla ilgili durumlarını daha da netleştiriyor. Peki Diyanet ne diyor?

Diyanet’in sitesinde bu konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0