in

KızgınKızgın

Göz damlası orucu bozar mı?

Göz damlası kullanan biriyseniz haklı olarak şu soruyu kendinize soruyorsunuz: Göz damlası orucu bozar mı? Orucu kaza etmek gerekir mi? Kullanımı zorunlu olan göz damlası, kişinin rutin sağlığını sürdürmesi için önemli ve oruç sırasında da bunu yapmak istemesinden tabi bir şey yok. Peki göz damlası orucu bozar mı? Diyanet’in bu konuda bir fetvası var mı?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutanlar, sağlıksal sebeplerden dolayı aşı yaptırmanın ya da göz damlası gibi vücuda alınan sıvıların orucu bozup bozmadığını merak ediyor. Peki böyle bir durum söz konusu mu? Ramazan ayında oruç tutan bir kişi göz damlasını orucu esnasında kullandığında orucu sakatlanır mı? Orucu kaza etmek gerekir mi?

Vücuda alınan sıvıların orucu bozduğu biliniyor. Ancak bazı istista durumlar söz konusu olduğunda bunun aksi de mümkün olabiliyor. En net açıklamayı ise bu konuda alimler yapıyor. Diyanet’in yayınladığı fetva da göz damlası kullananların oruç durumlarındaki belirsizliği ortadan kaldırıyor.

Diyanet’in göz damlası orucu bozar mı sorusuna verdiği yanıt şu şekilde:

Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0