in

Kan vermek orucu bozar mı?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte islam alemini oruç heyecanı sardı. Oruç tutanlar tuttukları oruçların kabul olmasını bekliyor; ancak bazı durumlar orucu bozabiliyor. Peki kan vermek borcu bozar mı? Kan veren kişi orucunu kaza etmek mi zorunda?

Sağlıklı bir yaşam için belli aralıklarla kan vermek gerekiyor. Ancak Ramazan ayının gelmesiyle birliktte akıllarda ortak bir soru var: Kan veren kişinin orucu sakatlanır mı? Kan vermek orucu bozar mı? Alimler bu konuda ne düşünüyor? İşte oruç tutanların mutlaka bilmesi gereken bu sorunun yanıtı…

Oruç tutanlar için kan almak ve kan vermek durumu farklı olarak yorumlanmıştır. Diyanet, bu iki farklı durum için şu fetvayı kendi internet sitesinde yayınlamıştır:

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0