in

Oruçluyken rüyada boşalırsak oruç bozulur mu?

Ramazan ayına girmemizle birlikte pek çoğumuz oruç tutmaya başladı. Dinin bir gereği olan oruçla ilgili ise akıllara pek çok soru geliyor. En merak edilenlerden biri de oruçluyken rüyada boşalırsak oruç bozulur mu sorusunun yanıtı…

Oruç tutmak, İman’ın Şartları’ndan biridir ve sağlığı yerinde olan herkesin oruçlarını aksatmadan tutması gerekir. Oruç tutmanın da pek çok kuralı vardır. Özellikle de orucun bozulmasına yol açan bazı durumlar vardır ki oruç tutanların bu noktaları iyice öğrenmesi gerekiyor. Peki oruçluyken rüyada boşalırsak oruç bozulur mu?

Diyanet, oruçla ilgili merak edilen pek çok noktaya kendi internet sitesinde yanıt vermiş. Az önce belirttiğimiz oruçluyken rüyada boşalırsak oruç bozulur mu sorusunun yanıtını merak ediyorsanız buna çok rahat bir şekilde ‘hayır’ diyebiliriz. Oruçlu iken böyle bir durum başınıza gelirse orucunuz zarar görmez.

Diyanet’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0